Wieczornica w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim

OBORNIKI. Cykl uroczystości i imprez związanych z 90 rocznicą Powstania Wielkopolskiego zwieńczyła wieczornica przygotowana przez społeczność gimnazjum nr 1 w Obornikach. W holu szkoły z ulicy Obrzyckiej stanęły stoliki oświetlone jedynie świecami a przy nich zaproszeni goście. Na oszczędnym, lecz nadzwyczaj wymownym tle dekoracji pojawił się zespół tancerzy w scenie walki złego z dobrym. 

Dynamiczny układ choreograficzny był jasny w przekazie a tancerze dali dowód najwyższego kunsztu. Potem kolejne sceny przerywane były komunikatami małych gazeciarzy, informujących widownię o postępie działań powstańczych. Autor scenariusza skupił się na działaniach wokół Obornik. Nie zabrakło patriotycznych pieśni ni nastoju uzyskanego poprzez ubiór i drobne rekwizyty. Całość dopełniał chór przedzielając kolejne recitatiwy. 

Głównym punktem scenografii był ekran, na którym rzutnik kładł kolejne obrazy, doskonale dopełniając swą plastycznością słowa aktorów. Szczególnie dojmującą sceną był apel poległych, których nazwiska pojawiały się kolejno na ekranie. Dojmującą dlatego, że były to nazwiska dziadów i ojców znanych nam dziś obywateli. 

Na końcu wieczornicy wystąpiła burmistrz Anna Rydzewska, by powiedzieć, że aktywność w organizacji i udział w obchodach rocznicy Powstania są dowodem na to, że pamiętamy i szanujemy historię, a walkę toczoną przez naszych przodków nosimy w sercach. 

Gdyby nauczyciele z obornickiej jedynki stawali stopnie z patriotyzmu, to ci, którzy przygotowali tak wspaniałą wieczornicę i w niej wystąpili mieli by bez wątpienia celujący.

Podobne artykuły