Wargowo w Obornikach

OBORNIKI, WARGOWO. Biblioteka publiczna w Obornikach kolejny raz zorganizowała udany wieczór z kulturą. W poniedziałek 26 stycznia sala widowiskowa biblioteki nabrała swojskiego klimatu dzięki oryginalnej dekoracji, zawierającej elementy kojarzące się ze wsią. Tym razem był to autorski wernisaż wystawy fotografii Henryka Wojtysiaka. 

Tematem przewodnim była wieś Wargowo. Wzbogaceniem otwarcia wystawy był program poetycki autora wystawy a zatytułowany "Wargowo – ziemia słońcem malowana". W programie pan Henryk prezentował własne wiersze poświęcone urokliwym zakątkom Wargowa. Był to swoisty spacer po dziejach tej wsi od czasów średniowiecznych do współczesności. 

Wraz z nim po Wargowie spacerowała poetka Barbara Zielińska, którą zaprosił do uczestnictwa w swym programie. Prezentowała ona historię Wargowa zaczerpniętą z przewodnika wydanego z okazji gminnych dożynek 2008, którego współautorem był także Henryk Wojtysiak. Oboje są znani oborniczanom z Towarzystwa Literackiego "Poetycki Wędrowiec". Pani Barbara zrobiła publiczności niespodziankę, ujawniając swój talent wokalny. Zaśpiewała do swojego nowego tekstu literackiego. Całości odpowiedniego klimatu dopełnił zespół Maniewiacy, który wystąpił w strojach regionalnych w ludowym repertuarze. Warto przypomnieć, że zespołem kieruje Krzysztof Warguła, który podczas koncertu dał wspaniały popis gry na saksofonie. 

Sala widowiskowa spontanicznie reagowała na występy oklaskami. Na zakończenie wieczoru Irena Magdziarek – sołtys wsi Wargowo – ze wzruszeniem dziękowała organizatorom za przygotowanie tego wieczoru. Zarówno zdjęcia Wojtysiaka jak i jego twórczość poetycka wywarły na publiczności pozytywne wrażenia, które na długo pozostaną w pamięci. Niezaprzeczalnie był to wspaniały popis jego talentu.

Podobne artykuły