Rówieśnica Powstania Wielkopolskiego

ROGOŹNO. Historia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie jest nierozłącznie związana z tymże Powstaniem Wielkopolskim. Zryw narodowo-wolnościowy i powstanie szkoły nastąpiły w tym samym momencie dziejów Rogoźna i dlatego szkoła obchodzi właśnie wraz z powstańcami swój dziewięćdziesiąty jubileusz. Jest to też 25 rocznica nadania szkole tak zaszczytnego imienia. 

Wszystko to stało się powodem uroczystości, które rozpoczęła 21 stycznia Msza św. w kościele p.w. Ducha Świętego. Został podczas niej poświęcony nowy sztandar szkoły. Dyrektor "trójki" Barbara Gruszczyńska zaprosiła na uroczystość przedstawicieli kuratorium, władz samorządowych, przedstawicieli innych szkół i przedszkoli z gminy Rogoźno oraz oczywiście uczniów wraz z rodzicami. 

Przedstawiła w telegraficznym skrócie długą historię placówki. Słuchali jej wspominając z rozrzewnieniem dawni nauczyciele i dyrektorzy trójki. Barbara Gruszczyńska przypomniała wszystkim, że szacowna trójka sięga swoimi korzeniami początków XX wieku kontynuując tradycje szkoły ćwiczeń, która istniała w Rogoźnie jeszcze w okresie zaborów przy Cesarskim Seminarium Nauczycielskim. W czasie Powstania był w jej ówczesnym budynku szpital. Po kilku przekształceniach, w roku 1981 szkołę przeniesiono do nowego gmachu przy ulicy Seminarialnej, gdzie mieści się do dzisiaj. 

Wielu z gości pamiętało dobrze dzień, gdy trzy lata po przenosinach Leon Kiełbasiewicz – jedyny żyjący jeszcze w Rogoźnie powstaniec – odsłonił przed budynkiem szkoły pamiątkowy monument. Choć pana Leona nie ma już pośród rogoźnian, szkoła nadal żyje swą tradycją i historią Powstania. 

W poprzednim numerze gazety pisaliśmy o “Operacji Wolność” w której uczniowie z tej szkoły zajęli w Wielkopolsce zaszczytne drugie miejsce. To dowód pielęgnowania wartości o które walczyli i ginęli patroni jubilatki, szkoły do której uczęszcza  553 uczniów. To im ufundowano nowy sztandar a oni mu ślubowali. Jedna z uczestniczek “Operacji Wolność” – Dominika Kornobis przekazała swej alma mater szablę powstańczą, którą zdobyła w konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Zajmie ona miejsce obok dawnego sztandaru w szkolnej izbie pamięci.

Podobne artykuły