Drogi w regionie: przedwczesne pochwały i realne pieniądze

POWIAT OBORNICKI, SZAMOTUŁY. Tak zwane schetynówki czas zaczynać, bo karty zostały już rozdane. Premier podpisał ostateczną listę gmin i powiatów, które otrzymają wsparcie rządowe na budowę i przebudowę dróg o szczególnym znaczeniu.

Wielkopolsce przypadło w udziale w Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych na ten rok 62,5 mln. złotych. Zostanie za nie wyremontowanych 50 dróg o łącznej długości 100 km. Jak na jedno z największych województw w kraju, to bardzo mało. Jednak patrząc na to lokalnie, to zawsze coś. 

Po licznych odwołaniach pominiętych podmiotów zmienił się znacząco układ listy, nie dotyczyło to jednak najlepszych i najgorszych programów złożonych przez gminy i powiaty. W tych przypadkach sytuacja pozostała niezmieniona i tak Oborniki nadal otrzymają ogromną dotację do przebudowy ciągu ulic od Towarowej do Rożnowa. – W przyszłym tygodniu chcemy ogłosić już przetarg, by wiosną ruszyły ostro prace – powiedział nam wiceburmistrz Bogdan Bukowski. 

Powiat obornicki niestety przepadł z kretesem, a jego odwołanie nie znalazło zainteresowania wśród członków komisji oceniającej. Projekt powiatu dotyczący przebudowy drogi Uścikowo – Bogdanowo, okazał się być „słabo przygotowanym, mało czytelnym i pozbawionym wskazania na realne korzyści wynikające z połączenia dróg wojewódzkiej z krajową”. Wskazana droga nie będzie skrótem ani alternatywą, bo nigdy nią wszak nie była i stan taki zapewne pozostałby także po remoncie. 

– Choć obornicki przepadł, to ogólnie zwiększyła się liczba powiatów, które mogą liczyć na pieniądze – przyznał rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube. Jednak coś za coś. Po ostatecznym ogłoszeniu listy dróg kwaśną minę miał chwalony przez nas wcześniej starosta szamotulski Paweł Kowzan. Pieniądze owszem dostanie, ale nie 1,2 mln. a „jedynie” 800 tys. Przyznał się, że „chyba zbyt wcześnie odtrąbił zwycięstwo”. Zamiast dwóch, wyremontuje tylko jedną drogę. 

Powiatowi obornickiemu, który wypadł z listy schetynówek mimo że starosta jest z PO, pozostanie już tylko droga Oborniki – Stobnica, planowana w programie RPO i ogłoszona jako wielki sukces dziesięciolecia naszego powiatu. 

Starosta ma na nią dostać ponad 2 mln złotych wsparcia, choć i tu pojawiła się pewna obawa, że może i on także zbyt wcześnie ogłosił swój sukces. Pieniędzy powiat jeszcze nie ma, a z pisma do którego dotarła nasza redakcja wynika, że sprawa wsparcia finansowego jest dopiero na etapie rozważania i korespondencji.  

 

Podobne artykuły