Tegoroczne plany drogowe

GMINA ROGOŹNO. Ten rok mógłby się w Rogoźnie nazywać rokiem dróg. Ma ich bowiem powstać rekordowa ilość. Władze gminy chcą budować za pieniądze z budżetu i kredyty, a także przy pomocy środków zewnętrznych. Takim źródłem współfinansowania jest Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych (FOGR), z którego będzie przebudowany odcinek drogi Owieczki – Owieczki Małe. 

Najwięcej dróg, a w zasadzie ulic, zostanie jednak przebudowanych w samym Rogoźnie. Za 1,8 mln złotych burmistrz Bogusław Janus chce przebudować ulice Seminarialną, Długą i Nową wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą. Planowana i zabezpieczona w potrzebne środki jest budowa ulic Topolowej i Słonecznej oraz za 20 tys. zł zostanie sporządzony projekt drogi łączącej Topolową ze  Słoneczną. W tym roku będzie to I etap tej inwestycji. 

Za 30 000 złotych zostanie sporządzona dokumentacja potrzebna do przebudowy ulicy Fabrycznej wraz z budową kanalizacji deszczowej. Rozpocznie się budowa drogi gminnej wraz z chodnikiem łączącym ulicę Paderewskiego od strony budynków nr 22, 23 z ulicą Kościuszki. Planowana jest też budowa drogi gminnej leżącej wzdłuż drogi powiatowej przy ul. Wielkiej Poznańskiej – od sali gimnastycznej LO w Rogoźnie – w kierunku byłego ośrodka zdrowia. 

W 2009 roku przybędzie w mieście i gminie nowych wygodnych chodników. Tu warto zasygnalizować budowę chodnika długości 900 metrów wzdłuż ulicy Rolnej od ul. Piłsudskiego w kierunku stacji benzynowej który ma powstać w tym roku kosztem 100 000 złotych. Za 350 000 – zostaną przebudowane chodniki przy ulicach Kardynała Wyszyńskiego, Czarnkowskiej, Placu Powstańców i Rynkowej. Za 150 000 zostanie wybudowany dawno oczekiwany chodnik wzdłuż ulicy Różanej począwszy od ulicy Mickiewicza a sięgający do ulicy Działkowej. 

80 000 przeznaczono w tegorocznym budżecie na budowę chodnika wzdłuż ulicy Polnej od ulicy II Armii Wojska Polskiego w kierunku ogrodów działkowych, Natomiast 100 000 złotych pochłonie budowa chodnika przy drodze gminnej w Słomowie. 

Na ruchliwej drodze osiedlowej w Rudzie zostanie ułożony dywanik asfaltowy. Nowej drogi doczeka się niebawem wieś Studzieniec. Zaplanowano na ten rok przygotowanie dokumentacji budowy drogi gminnej o długości 650 metrów łączącej się z istniejącą drogą powiatową, wraz z dojazdem do bloku nr 17B oraz z miejscami postojowymi. Ta inwestycja będzie powstawać w latach 2009 /2010. 

Do przebudowy drogi powiatowej w Gościejewie gmina dołoży 150 000, oraz kolejne 20 000 wyda na projekt budowy drogi w Gościejewie począwszy od budynku nr 108 a sięgającej do budynku nr 114. 

Na koniec warto dodać, że powstanie projekt budowy nowej i modernizacja istniejącej promenady nad rzeką Wełną i Jeziorem Rogozińskim. Ta inwestycja będzie realizowana w latach 2010 do 2012. Gruntowną i kosztowną, ale jakże potrzebną  modernizację przejdzie Plac Karola Marcinkowskiego. 

Tak w ogólnym zakresie kształtują się tegoroczne prace drogowe. Będzie to rok wyjątkowy a i wydatki też będą rekordowe. Jednak Rogoźno bardzo na tym zyska a w kolejce czekają już kolejne drogi i chodniki. Te będą mogły powstawać po skanalizowaniu ulic, na których dopiero po tym można będzie przebudować nawierzchnię. 

Podobne artykuły