Na karnawał jak znalazł

GMINA RYCZYWÓŁ, RADOM. Budynek starej szkoły w Radomiu świecił pustkami odkąd kilka lat temu uległa likwidacji miejscowa podstawówka. Pomysłów na zagospodarowanie budynku było wiele, zawsze jednak, jak to bywa, brakowało na ich realizację pieniędzy. W Radomiu miała powstać m.in. placówka dla osób niepełnosprawnych, pomocna w doskonaleniu zawodowym tych osób. 

Ostatecznie mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i od nowego roku w murach dawnej szkoły działa świetlica wiejska i to taka z prawdziwego zdarzenia. Dzięki staraniom sołtys Marzeny Otolińskiej, która wraz z radą sołecką i radnym Maciejem Nowickim znalazła w budżecie gminy środki na przeprowadzenie remontów, które dostosowały budynek do wymogów określonych dla tego typu świetlicy. 

Kosztem kilkudziesięciu tysięcy złotych przebudowano jedną ze ścian nośnych wewnątrz budynku i dzięki temu powstała bardzo duża sala, w której teraz mieszkańcy mogą organizować np. zabawy karnawałowe, ale też spotykać się przy okazji świąt rodzinnych. Sala będzie wtedy wynajmo- wana za ustaloną przez radę sołecką opłatę. Przy sali mieści się kuchnia wyposażona w lodówkę, kuchenkę mikrofalową i kuchenki gazowe. 

Pani sołtys rozgląda się też za dużą patelnią elektryczną, ale jak wiadomo koszt zakupu takiego urządzenia jest znaczny. Przydałyby się również meble i w tej kwestii czynione są już starania. W budynku założona jest całkiem nowa instalacja elektryczna, od podstaw założono tam również instalację centralnego ogrzewania, wymieniono w budynku wszystkie okna i zmodernizowano pomieszczenia sanitarne. Malowanie i szpachlowanie ścian wykonali sami mieszkańcy nieodpłatnie, co w dzisiejszych czasach, gdy czyn społeczny odszedł już w zapomnienie, warte jest szczególnego podkreślenia. 

Prace modernizacyjne trwały w Radomiu już od 2007 roku, gdy wymieniono pokrycie dachowe starej szkoły. Wtedy jeszcze nie wiadomo było, że będzie się tam znajdowała świetlica. Teraz mieszkańcy dumni są z nowej sali. Pierwszy test przydatności sali mieszkańcom Radomia przeprowadzono w sylwestrową noc, a przed mieszkańcami Radomia jeszcze pół karnawału. Choć budynek wymaga jeszcze remontu elewacji, już teraz dobrze spełnia swoją rolę. 

Podobne artykuły