Maksymilian Ciężki wrócił do Polski

OBORNIKI. 13 lutego o godzinie 18 planowane jest otwarcie wystawy poświęconej Maksymilianowi Ciężkiemu. Wystawę otworzą w salach biblioteki publicznej Marek Grajek i z Barbarą Ciężką – autorzy książki o powstańcu wielkopolskim, szamotulaninie, kryptologu, dowódcy komórki zajmującej się przed wybuchem II wojny światowej deszyfracją depesz niemieckich, prekursorem sukcesu polskich matematyków, którzy rozszyfrowali słynną Enigmę. 

W listopadzie 2008 roku zwłoki podpułkownika Maksymiliana Ciężkiego zostały sprowadzone do Szamotuł. Nie wszyscy wiedzą, że dokonał on rewolucji w światowej kryptologii, bowiem w czasie, gdy wszystkie służby wywiadowcze świata zatrudniały lingwistów, on wpadł na pomysł zatrudnienia przy dekryptażu matematyków. Podpułkownik Maksymilian Ciężki urodził się 24 XI 1898 roku w Szamotułach. Był współtwórcą szamotulskiego skautingu, dowódcą oddziału, który podczas Powstania Wielkopolskiego wyzwalał Szamotuły, Wronki, Czarnków i Trzciankę, później był oficerem Wojska Polskiego, uczestnikiem wojny pol- sko-bolszewickiej. 

Urna z jego prochami została pochowana w przeddzień 110 rocznicy jego urodzin w kwaterze Powstańców Wielkopolskich cmentarza w Szamotułach. Planowana w Obornikach wystawa przybliży jego postać i będzie chłodem jego pamięci. 

 

Podobne artykuły