Powiatowe rewelacje

POWIAT OBORNICKI, SZAMOTULSKI. W zeszłotygodniowym wydaniu „Dnia” można było podziwiać mapkę przyszłego powiatu szamotulskiego po przyłączeniu doń powiatów międzychodzkiego i obornickiego. W przypadku tego ostatniego, szamotulski wchłonął by jedynie gminy Oborniki i Ryczywół a gmina Rogoźno zostałaby przy pałuckim powiecie wągrowieckim. 

Piszący o powiatach Andrzej Świątek zaliczył nasz powiat do „małych i słabych”. Na pociechę z wielką znajomością rzeczy wymienił inwestycje, którymi nasz powiat może się jednak poszczycić. Jest to (uwaga!) przebudowa odcinka miejskiego drogi krajowej K-11 oraz przebudowa rynku w Obornikach. 

Nietrudno zgadnąć, kto mu to podyktował. Szkoda tylko, że nie dodał za jednym zamachem jeszcze rozbudowy lotniska na Ławicy i budowy autostrady do Berlina. Brnąc przez dokonania kulturalne autor interesującego artykułu wymienia jednym ciągiem Muzeum Górków w Szamotułach i Powiatowe Centrum Kultury w Obornikach. Gdzie jest wspomniane muzeum doskonale wiemy wszyscy. Ale gdzie jest owo centrum powiatowe? Chyba tylko w wyobraźni autora, bo przecież go nie ma i nigdy nie było.

Pocieszeniem dla oborniczan może być myśl, że o ile Oborniki leżą przy drodze krajowej, Szamotuły są na uboczu, więc na przyłączeniu gminy Oborniki zyskają. Reszta zysków jest już po stronie oborniczan i mieszkańców gminy Ryczywół, bo jak dojdzie do ewentualnego przyłączenia powiatu do dobrze zarządzanych Szamotuł, zobaczymy wreszcie co znaczy mądry i energiczny zarząd. 

Podobne artykuły