Baśniowa Dąbrówka

DĄBRÓWKA LEŚNA. Co roku przed świętami w poszczególnych wsiach regionu, jak i w miastach, przygotowuje się jasełka wprowadzające w specyficzny klimat Bożego Narodzenia. W ten nurt wpisuje się także  Dąbrówka Leśna. Jednak to, co mieszkańcy tej wsi przygotowali w tym roku, przerosło wszelkie oczekiwania.

Dzieci pod kierunkiem Bogusławy Grządzielewskiej i państwa Siwickich przygotowały wspaniałe widowisko na motywach baśni Andersena „Dziewczynka z zapałkami”, do której Romuald Siwicki wykonał baśniowe dekoracje. Nie tylko namalował kilka płócien i skonstruował wiele metrów dekoracji, ale także uszył niektóre z kostiumów. 

Zanim licznie przybyli mieszkańcy Dąbrówki oraz ich goście zaczęli podziwiać młodych aktorów, sołtys Lucyna Rakowska witając ich, powiedziała – niech to spotkanie otworzy nasze serca i wprowadzi nas w świąteczny nastrój. Potem była muzyka i magia sceny. Dzieci grały bardzo autentycznie w poczuciu dramaturgii i rytmu utworu. Wspomagała je dobrze dobrana ścieżka muzyczna, a barwne, bajkowe dekoracje dopełniały reszty.

Nikt nie miał wątpliwości, że całe widowisko zostało doskonale pomyślane i wyreżyserowane. Temat baśni i szczerość przekazu małych aktorów powodowały, że pomimo mroku na widowni, można było dostrzec niejedną chusteczkę unoszoną ku oczom. Gdy opadła kurtyna a dusze dziewczynki z zapałkami i jej dobrej babci powędrowały do nieba, rozległy się burzliwe oklaski. Lucyna Rakowska poprosiła zebranych, by zapamiętali przesłanie autorów. Chciała coś dodać jeszcze, jednak głos uwiązł jej w krtani. Podobnie jak ona wzruszyło się wiele osób. 

Piękne to było wszak przedstawienie. Zakończono je równie piękną  kolędą, a potem była biesiada dla odtwórców, ich rodzin i przyjaciół. Warto zobaczyć w okienku TV na  naszej stronie www.oborniki.com.pl choćby fragmenty baśni z Dąbrówki Leśnej. Jest też szansa, że oborniczanie będą ją mogli obejrzeć także w kościele Miłosierdzia Bożego. 

Podobne artykuły