Wieczór andrzejkowy w Kowanówku

KOWANÓWKO. Dzień świętego Andrzeja obchodzony jest 29 listopada w przeddzień dnia świętego Andrzeja, który jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji u nas zwany jest „andrzejkami”. Wróżba przeznaczona jest dla wszystkich uczestników zabawy andrzejkowej. Inna znana powszechnie wróżba, związana z "andrzejkami", przeznaczona jest tylko dla niezamężnych panien na wydaniu. Uczestniczki zabawy ustawiają swoje buty gęsiego jeden za drugim, przy czym ostatni trzewik przestawiany jest potem na początek kolejki, która zmierza do progu drzwi wejściowych. Wierzy się, że ta panna, której bucik pierwszy przekroczy próg izby, pierwsza też wyjdzie za mąż. 

Nie bardzo to obchodziło jednak uczestników „andrzejków” w Kowanówku. Sołtys Ewa Kaźmierczak wraz z radą sołecką zaprosiła do świetlicy wiejskiej dzieci, którym zamęście oraz żeniaczka jeszcze nie w głowie. 

Bardziej interesowała je pyszna zabawa z balonami serwowana przez DJ Natalię.  Niemal 40- ścioro dzieci odwiedziła też wróżka, bo bez magii nie ma „andrzejków”. Zabawa trwała cały wieczór i nie były to jedyne „andrzejki” w powiecie obornickim.

Podobne artykuły