Wycieczkowo i integracyjnie

OBORNIKI, RYDZYNA. Stało się już zwyczajem, że sołtysi gminy oborniki, największej w kraju, przynajmniej raz w roku ruszają na wspólną wycieczkę. Współorganizatorem i jedną z pomysłodawców jest przewodnicząca koła gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, radna i sołtys Wargowa- Irena Magdziarek. Opiekunem i przewodnikiem zostaje zawsze, niezastąpiony w tej roli, kierowca gminnego gimbusa Józef Rolewski. Tym sposobem w minioną niedzielę pan Józef wspierany przez sołtysa Popówka zabrał na swój pokład 30 sołtysów z całej gminy. 

Start nastąpił przed urzędem miejskim a metą była Rydzyna. Pierwszą atrakcją architektoniczną był barokowo – klasycystyczny leszczyński ratusz. Z Leszna trasa wiodła do Rydzyny. Miejscowość ta powitała wszystkich malowniczymi kamienicami na rynku, ratuszową wieżą i niezwykłą figurą Trójcy Świętej. Jednak głównym celem wycieczki była perła barokowej architektury, słynny zamek rydzyński. W jego zabytkowych murach mieści się także stylowa restauracja i tam zaplanowano przerwę na deser i kawę. Obiad zaś sołtysi zjedli w ośrodku nad Jeziorem Łoniewskim. Na trasie sołtysów były też zabytkowy kościółek w Błażejewie, oratorium księży filipinów w św. Górze koło Gostynia oraz klasztor Benedyktynów w Lubiniu.  

W doskonałych humorach, poznawczo i integracyjnie sołtysi spędzili czas a towarzyszyła im przez cały czas skarbnik gminy Oborniki Joanna Kus-Gzyl.

Podobne artykuły