Powiatowe spotkanie z twórczością niepełnosprawnych w Połajewie

POŁAJEWO. W piątek 17 października już po raz drugi zorganizowano w Połajewie powiatowe apotkanie z twórczością osób niepełnosprawnych. Impreza zgromadziła w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury ponad osiemdziesiąt osób w różnym wieku. Instytucje działające w różnych gminach, na tzw. swoim polu, miały okazję spotkania i wymiany doświadczeń właśnie przy okazji połajewskiej imprezy. Zaprezentowano dokonania artystyczne wyjątkowo uzdolnionych młodych ludzi – wychowanków tych organizacji. 

W toku prezentacji omówiona została poezja Majki Rybarczyk z Lubasza i jej kolegi po fachu Grzegorza Grabickiego z Boruszyna. Wiersze młodych poetów recytowały Katarzyna Siek i Paulina Ciełuszek z grupy teatralnej „Zgrzyt”. Równolegle przedstawiona została twórczość plastyczna wychowanków szkoły specjalnej w Gębicach — prace w drewnie, rękodzieło artystyczne, rysunek; małe arcydzieła uczennic ośrodka „Nasz dom” – witraże, gobeliny, hafty, rzeźby oraz wykonywane techniką decoupage przepiękne puzdereczka, doniczki i wazony z Warsztatów Terapii w Trzciance. 

Po części oficjalnej chętni mogli zaopatrzyć się w te wykonane przez niepełnosprawnych przedmioty z galerii rodem na specjalnie przygotowanych na okoliczność imprezy stoiskach. Chętnych do zakupów nie brakowało, prawdziwe oblężenie pań przeżywało zwłaszcza trzcianeckie stoisko. 

Imprezą towarzyszącą połajewskiego spotkania była wystawa obrazów olejnych Marioli Wower ze Stęszewa, malarki poruszającej się na wózku inwalidzkim i malującej ustami. Blisko trzydzieści obrazów zaprezentowanych w Połajewie to tylko część jej bogatej i różnorodnej działalności malarskiej, 

Prezentację twórczości osób niepełnosprawnych z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego uatrakcyjniły występy grupy tańca hip-hop BQL pod kierunkiem Marietty Kiszki, która przybyła osobiście, by wspierać z publiczności swoich podopiecznych. Z mini recitalem wystąpiła również obdarzona pięknym głosem i ujmującą osobowością niewidoma Karolina Wachowiak z Kuźnicy Żelichowskiej w gminie Krzyż, członkini Stowarzyszenia Rodziców Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Drawsku. Ponad półgodzinny występ Karoliny prezentującej się w znanych przebojach współczesnej muzyki rozrywkowej bawił i wzruszał obecnych, nie powinno więc dziwić, że wykonawczyni zebrała gromkie i długie brawa. 

Po popisach wokalnych Karoliny Wachowiak przyszedł czas na gwiazdę wieczoru. W tym roku był nią pieśniarz Marek Siwek, chorujący na stwardnienie rozsiane i poruszający się na wózku w towarzystwie popularnego kabareciarza Marcina Samolczyka. Program „Kabaretowa symbioza, czyli moje, twoje, nasza… przeboje’80” był tak skonstruowany, by zachwyconą artystycznym duetem publiczność śmieszyć i skłaniać do refleksji. Nie obyło się bez bisów, w trakcie których wybrzmiał prawdziwy hymn pokolenia – song przeżyj to sam, a zgromadzeni w GOK-u widzowie trzymając się za ręce śpiewali razem z artystami. W kolejnym bisie, tanecznym przeboju „You’re a woman, I’m a man” na scenie pojawiły się wychowanki ośrodka „Nasz dom” i wspólnie z Samolczykiem robiły tzw. chórki, tańcząc przy tym i wspaniale się bawiąc. Tańczyła już zresztą cała publika i nie miało znaczenia to, czy tancerze wirowali na wózkach inwalidzkich, czy na własnych nogach. 

Impreza była dużym sukcesem, zarówno w sensie integracyjnym, jak i kulturalnym. Dobrze by się stało, gdyby podobną imprezę zorganizował takżę powiat obornicki.

Podobne artykuły