Samobadanie

RYCZYWÓŁ. Z jakich badań profilaktycznych można korzystać nie wydając ani złotówki, na jakich zasadach możemy leczyć się w uzdrowiskach, u kogo interweniować jeśli uznaliśmy, że złamane zostały prawa pacjenta? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych głównie z profilaktyką udzielali pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na zaproszenie gminy Ryczywół odpowiedziało kilkadziesiąt osób, głównie panie. Piątkowe spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury rozpoczęła Jolanta Sielska przedstawiając założenia programów profilaktycznych finansowanych przez Fundusz. Szczególną uwagę zwróciła na badania kierowane do kobiet, mammografię i cytologię. O szczegółowych zasadach korzystania z usług lekarza rodzinnego i specjalisty, a także o tym,od kogo i w jakich sytuacjach mamy prawo wymagać wystawienia skierowania na badania specjalistyczne, mówiła Jolanta Andrzejewska, Rzecznik praw pacjenta przy WOW NFZ.

Dalsza część spotkania poświęcona była nauce samobadania piersi. Szkolenia poprowadzili pracownicy Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów z Poznania.  Można powiedzieć, że piątek był dla mieszkanek Ryczywołu dniem poświęconym profilaktyce. Tym bardziej, że przy przychodni stacjonował tego dnia mammobus, w którym wszystkie zarejestrowane wcześniej panie mogły wykonać bezpłatnie badania w kierunku raka piersi.

Podobne artykuły