Ptasia wędrówka przez Objezierze

OBJEZIERZE. Już po raz piętnasty do siedlisk ptaków pod Objezierzem zawitali ich sympatycy i uczestnicy akcji Europejskie Dni Ptaków organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Także wolontariusze z Obornik i Szamotuł liczyli ptaki w czasie ich jesiennej wędrówki przez kontynent europejski z terenów lęgowych na zimowiska. 5 października w Objezierzu wycieczkę grupy ponad 20 osób na stawy rybne poprowadzili Jacek Wyrwał i Roman Kubacki z Szamotulsko-Obornickiej Grupy OTOP. 

Obserwowano między innymi łabędzie nieme, kormorany, kaczki świstuny, łyski, perkozki, gęsi zbożowe, gęgawy. To znak, że z północy przybywają do nas stada ptaków, które już tam nie mogą żyć ze względu na temperaturę i brak pokarmu. Największe klucze przylatujące nad objezierskie stawy liczyły nawet ponad sto osobników. Pojawiły się też ptaki drapieżne – orły bieliki, myszołowy, błotniak zbożowy i jeden spóźniony jerzyk lecący z jaskółkami. O tym wszystkim opowiadali nam lokalni ornitolodzy Andrzej Wąsik oraz Roman Kubacki a film znad objezierskich stawów będzie można obejrzeć w Telewizji Obornickiej na www.oborniki.com.pl.

Podobne artykuły