Laureaci corocznego konkursu

OBORNIKI. Pomimo nieco chłodnej aury w nadwarciańskim ośrodku Gumy zebrali się już po raz szósty uczestnicy konkursu „Piękna Nasza Gmina Cała”, który objął całą gminę a odbył się z inicjatywy burmistrz Anny Rydzewskiej.  Z roku na rok cieszy się on coraz większą popularnością o czym świadczy ilość zgłoszeń. 

W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 100 uczestników. Ideą tego przedsięwzięcia, z jednej strony jest docenienie i wyeksponowanie pracowitości i pomysłowości właścicieli posesji, zarządców obiektów i terenów czy wreszcie gospodarzy miejscowości. Natomiast z drugiej strony, celem nie do przecenienia jest to, aby gmina Oborniki wciąż piękniała. 

Do oceny zgłoszonych obiektów powołana została komisja, która dokonywała od czerwca do września przeglądu. Z każdej wizji w terenie sporządzana była dokumentacja fotograficzna. Wyniki oparto na takich kryteriach, jak różnorodność kompozycji roślin, estetyka, pomysłowość, czystość, oryginalność oraz pracochłonność. W konkursie nie liczyła się wielkość zagospodarowywanej przestrzeni, ale wyobraźnia i oryginalne podejście. One są bowiem gwarantem ciekawego oraz nowatorskiego podejścia. 

W tym roku laureatów konkursu ogłosił  Marcin Samolczyk. W kategorii „Najpiękniejszy balkon” pierwsze miejsce zajęła Danuta Królska. Jej balkon można podziwiać w Obornikach przy ulicy Kopernika. Wyróżnienie przyznano Marlenie Kaczmarek – Oborniki ulica Młyńska. 

W kategorii „Najpiękniejsze sołectwo” komisja przyznała pierwsze miejsce wsiom Pacholewo, Kowanowo i Bąblin. Przyznano też wyróżnienie sołectwom Maniewo, Ocieszyn, Rożnowo i Bąbliniec. 

W kategorii „Estetyka przedszkoli, szkół, zakładów pracy, instytucji” nagrodzono sklep Łucjana Nowaka w Ocieszynie. 

W kategorii „Najpiękniejsza posesja – ogród frontowy” komisja przyznała pierwsze miejsce Elżbiecie Kizior-Drożdż (Żerniki), drugie miejsce zajęła Anna Szulc z ulicy Kościelnej w Rożnowie a trzecie panie Barbara Szeląg z ulicy Dworcowej w Rożnowie i Alina Warguła z Maniewa. 

W tej kategorii było tak wiele pięknych posesji, że komisja przyznała dodatkowo liczne wyróżnienia. Otrzymali je Jan Plura z Obornik (ulica Szamotulska), Urszula Springer, Danuta Lison, Stefan Klocek, Maria Śnieg i Błażej Kaczmarek z Kowanowa, Iwona Kasprzyk z ulicy Mickiewicza w Rożnowie i Ewa Gracz z ulicy Dworcowej, także z Rożnowa, oraz Izabela Łukasiewicz i Joanna Osowska z Maniewa. 

W kategorii „Najpiękniejsza posesja-ogród rekreacyjny (wypoczynkowy)” komisja przyznała pierwsze miejsce Danucie Dekarskiej z ulicy Mickiewicza w Rożnowie, drugie Bolesławowi  Łączakowi z ulicy Skrzetuskiego w Rożnowie a trzecie Luizie Królczyk z ulicy Paderewskiego, także w Rożnowie. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali Piotr Kaźmierczak i Dorota Grdeń z Maniewa. 

W kategorii „Najpiękniejszy ogródek działkowy” komisja przyznała pierwsze miejsce Elżbiecie Szymaś – ogródki działkowe im. Majora Dobrzyckiego, drugie miejsce Lechowi Szymanowiczowi – ogródki działkowe Relaks a trzecie Annie Schaumkessel  z ogródków działkowych im. Majora Dobrzyckiego. 

I na koniec w kategorii „Najpiękniej zagospodarowane grunty gminne użytkowane przez osoby fizyczne” pierwsze miejsce zdobyli  Dorota Olejniczak oraz Danuta Łyszczarz z Obornik, ul. Droga Leśna. W tej kategorii wyróżnienie otrzymała Sylwia Garstka z Obornik, ul. Stefanowicza. 

Każdy z nagrodzonych lub wyróżnionych otrzymał upominek – i to najczęściej żywy w postaci kwiatka lub krzewu. Tak zadecydowała nowa kierowniczka wydziału rolnictwa i ochrony środowiska, który zajęła się organizowaniem konkursu. Pani kierownik pochodzi z Rożnowa, zatem nic dziwnego, że większość nagród trafiła do tej właśnie wsi. Często przez nią jeżdżąc musiała zapewne dostrzec niejeden ładny ogródek. 

Nagrodzono też gospodarzy obiektu, w którym tradycyjnie odbywało się zakończenie konkursu. Państwo Ewa i Andrzej Wicherek nie dość, że są gościnni, to są także dbali o środowisko i estetykę Obornik. Oprócz nich szczególne wyróżnienia, wraz z podziękowaniami za wieloletnią współpracę przy upiększaniu miasta, spotkały ogrodnictwo Danuty Różalskiej, ogrodnictwa szkółkarskie Piotra Hopffmana, szkółkę Bąblin Andrzeja Kujawy i Krystynę Rakowską.

Spotkanie ogródkowiczów i osób czułych na wizerunek miasta było doskonalą okazją do nagrodzenia kwiatami i przekazania gratulacji laureatom konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku” Dariuszowi Walkowskiemu z Maniewa, Krzysztofowi Krzewinie z Rożnowa i Krzysztofowi Strzykale z Marszewca.

Burmistrz Anna Rydzewska wraz z Henrykiem Łukaszewskim zapewnili zdobywców zaszczytnego miana o swym szacunku do ich pracy i radości z ich dokonań. Podziękowania za swój coroczny a ogromny trud przy organizacji konkursu usłyszały też Teresa Trawińska i Weronika Nowicka. 

Po rozdzieleniu kwitnących nagród wszyscy uczestnicy spotkania zasiedli przy gorącej grochówce i świeżym placku z owocami. Długo dzielono się uwagami i radami, jak łatwo zgadnąć, na temat zieleni. Jak śpiewał niegdyś klasyk „pamiętajmy ogrodach, z nich właśnie przyszliśmy”, tak o ogrodach pamiętają licznie mieszkańcy gminy Oborniki. 

Obszerne fragmenty ze spotkania będzie można obejrzeć, jak zwykle, na naszej stronie www.oborniki.com.pl

Podobne artykuły