Połajewskie dożynki

POŁAJEWO. Tegoroczne obchody Gminnego Święta Plonów zainaugurowała msza święta koncelebrowana przez proboszcza parafii w Połajewie ks. kan,. Henryka Muchę i proboszcza parafii w Boruszynie ks. Maksymiliana Kamzę. Dożynkowe wieńce ustawione na ołtarzu stanowiły nie tylko przepiękną ozdobę, ale również symbol podziękowania rolników za plony. 

Po mszy korowód prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Sierakowa Wielkopolskiego przeszedł ulicami Połajewa do parku, gdzie w amfiteatrze na scenie plenerowej odbyła się część oficjalna i artystyczna dożynek. Na czele korowodu w bryczce zaprzężonej w dwa rumaki można było dostrzec starostę i starościnę dożynek, czyli Dariusza Pompałę z Tarnówka oraz Marię Bazan z Boruszyna pełniących honorowe w tym dniu funkcje. 

Artystycznego powitania i jednocześnie wprowadzenia w ludowy charakter święta dokonała Młodzieżowa Kapela Dudziarska prowadzona przez Romualda Jędraszaka. Po przywitaniu obecnych przez prowadzącego i wspólnym odśpiewaniu hymnu nastąpiło wręczenie symbolicznego bochenka chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż gospodarzowi dożynek czyli wójtowi.

Starosta i starościna przekazali ogromny bochen Stanisławowi Pochylukowi i z towarzyszeniem ludowych pieśni w wykonaniu chóru Cecylia udali się na miejsca dla gości. Wójt podziękował za dar i w kilku słowach zwrócił się do rolników, dziękując jednocześnie za podtrzymywanie tradycji dożynkowych oraz trud i często niedocenianą pracę wkładaną w produkcję rolną w ciągu całego roku. 

Po wystąpieniu wójta przyszedł czas na popisy najmłodszych. W krótkim programie tematycznie odwołującym się do tradycji dożynek pokazały się dzieci z Przedszkola Publicznego w Połajewie pod kierunkiem nauczycielek Teresy Kity i Lidii Kulwas. Dzieci zebrały zasłużone brawa. 

W tym roku na zaproszenie organizatorów przyjechała do Połajewa wspomniana już Młodzieżowa Orkiestra Dęta z zespołem choreograficznym. Występy młodych muzyków w strojach nawiązujących do tradycji szlacheckiej i dziewcząt przebierających się do każdej odsłony występu wzbudziły podziw publiczności. Najbardziej widowiskowy jednak był taniec z szablami wykonany przez dziewczęta do utworów typowo marszowych. Po prezentacjach orkiestry na scenie pojawili się muzycy z Zespołu Ferajna z Grodziska i rozpoczęła się gala piosenki biesiadnej. Pierwotnie miał wystąpić zespół Karlik złożony z solistów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Tak się jednak nieszczęśliwie złożyło, że jedno z szalejących w ostatnich tygodniach tornad wciągnęło autobus z wracającymi z koncertu artystami zespołu i pojazd przewrócił się. W wyniku wypadku dwoje z artystów należących do zespołu Karlik wylądowało w szpitalu i grupa musiała odwołać wszystkie koncerty, w tym ten planowany i zatwierdzony nawet pisemną umową w Połajewie. 

W czasie dożynek dokonano oceny wieńców wykonanych przez koła gospodyń wiejskich skupione przy sołectwach każdej z wiosek gminy. Komisja postanowiła pierwsze miejsce przyznać wieńcowi z Krosina za bogactwo symboli religijnych i kulturowych, drugim miejscem wyróżniono wykonaną ze zboża kapliczkę z Boruszyna, a trzecie miejsce zdobył wieniec w kształcie wiejskiej chaty z Krosinka. Kolejne miejsca przypadły w udziale kolejno wieńcom z Młynkowa, Połajewa, Przybychowa i Sierakówka. 

Na koniec dożynek odbyła się loteria fantowa z rowerem jako nagrodą główną. Fanty na loterię przekazane zostały przez przedsiębiorców z terenu gminy, jak i osoby spoza gminy prowadzące w okolicach Połajewa działalność gospodarczą. 

Gdy ostatni uczestnik loterii odjechał na rowerze, przyszedł czas, by opuścić park, co uczestnicy imprezy skwapliwie uczynili, tym bardziej, że zrobiła się już godzina 19. O godzinie 20 rozpoczęła się zabawa taneczna, jak zwykle udana, bo do tańca, podobnie jak do różańca mieszkańców Połajewa nie trzeba namawiać. 

Podobne artykuły