Piknik ze Starym Marychem w Maniewie

MANIEWO. W minioną sobotę odbył się w Maniewie piknik rodzinny, który zorganizowała sołtys Janina Borucka wspierana przez radę sołecką. Ich celem było podziękowanie organizatorom za tegoroczne Dni Radzimia. Na imprezie pojawili się prócz zaproszonych gości specjalnych także mieszkańcy wsi. Były podziękowania i dyplomy za prace społeczne na rzecz wsi. 

Ozdobą pikniku byli członkowie Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec działający. Program nosił tytuł "Pod niebem Maniewa" a własne wiersze prezentowali Barbara Zielińska, Jolanta Staniszewska i Henryk Wojtysiak. Alicja Jastrząbek śpiewała piosenki. 

Niespodzianką programu był występ poznańskiego gawędziarza Starego Marycha, w którą to  postać wcielił się Henryk Wojtysiak. Wjechał na scenę rowerem a na kierownicy miał nieśmiertelną skórzaną teczkę. Swoim przebraniem przypominał postać Starego Marycha wyglądającego jak pomnik stojący przy ulicy Półwiejskiej w Poznaniu. Pan Henryk przedstawił dwa monologi, za które otrzymał gromkie brawa. Podczas jego występu zebrani mogli posłuchać  dawnej poznańskiej gwary. Starsi słuchali z łezką w oku, przypominali sobie nazwy rzeczy i czynności jakie w gwarze wielkopolskiej jeszcze istnieją. Wszystko to dzięki tekstom Juliusza Kubela i aktorskim monologom Mariana Pogasza na antenie Poznańskiego Radia, gdzie po raz pierwszy pojawiła się postać Starego Marycha. 

Nie ma już starego poznaniaka, ale jest na szczęście pan Henryk i jego talent aktorski. Dzięki niemu i oryginalnym tekstom duch Starego Marycha wciąż jest żywy. Gości pani Janki i rady sołeckiej pozdrowiła pani burmistrz a organizatorzy pikniku częstowali kiełbaskami z rusztu i wspaniałymi wypiekami. Przy kawie wspominali i bawili się ci, którzy włożyli wiele pracy w organizację Dni Radzimskich, w sprzątanie wsi, w tworzenie boiska i remont pięknej sali, w której odbywał się piknik. 

Sołtys Janina Borucka chce zorganizować jeszcze jeden piknik nim opadną liście i nadejdzie zima. Piknik należał do udanych choć wielu z zaproszonych nie mogło nań przybyć.

Podobne artykuły