Kłopoty sołtysa Objezierza

OBJEZIERZE. Sołtys Władysław Winkiel z Objezierza należy bez wątpienia do grupy najpracowitszych, jakich ta wieś miała. Nierzadko wstaje pierwszy, aby posprzątać chodniki nim wstaną inni mieszkańcy. Kosi trawę, zbiera śmieci, robi znacznie więcej niż to leży w obowiązkach sołtysa. 

Niestety, wydaje się że praca pana Władysława ma i ciemną stronę. Tu należy zacząć od tego, iż sołtysi dysponują pewnym funduszem, przeznaczonym na bieżące potrzeby wsi. Ich wydatki kontroluje i potwierdza rada sołecka a potem lustruję je odpowiedzialni urzędnicy w magistracie.  Może nie wszyscy sołtysi zdaja sobie z tego sprawę, że ich rachunki i wydatki są i to nie jeden raz wnikliwie analizowane, nim trafią do przepastnych segregatorów w archiwum. 

Podczas takiej kontroli zauważono, że w Objezierzu zwiększyła się ilość wydatków na sprzątanie i koszenie, a ponadto wzrosły też pewne stałe kwoty i to bez większego uzasadnienia.  Dalsza głębsza kontrola pokazała, że istotna cześć podpisów na rachunkach, a należących do członków rady sołeckiej, została dość prymitywnie sfałszowana. 

Poproszony o wyjaśnienie sołtys Objezierza przyznał się, że podrabiał podpisy dla własnej wygody. Pewnym odstępstwem jest też koszenie trawników przy blokach należących do wspólnoty mieszkaniowej. – To rodzi koszty, a gmina nie może płacić za nic, co do gminy nie należy, tłumaczył nam burmistrz Bogdan Bukowski. Warto przy tym wiedzieć, że wieś Objezierze, jako jedyna ma kosiarkę samojezdną typu "traktorek". 

W sprawie ujawnienia fałszerstwa zwróciliśmy się do burmistrz Anny Rydzewskiej z prośbą o komentarz. – Skoro powzięłam już o tym informację, nie mam innego wyjścia, jak powiadomić o tym prokuraturę. 

Trudno nam dziś zgadnąć, co postanowi w tej sprawie organ ścigania. Chcemy jednak wyraźnie powiedzieć, że pani burmistrz zgodziła się z nami, iż sołtys Władysław Winkiel jest dobrym sołtysem, pracowitym i zaradnym. Niestety ta zaradność zboczyła nagle w niewłaściwym kierunku i to z wielką szkodą dla pana Władka, jak i całej jego wsi.

Podobne artykuły