Młynkowski festyn pod chmurką

MŁYNKOWO. O prawdziwym szczęściu mogą mówić organizatorzy festynu dożynkowego, który odbył się w minioną niedzielę 17 sierpnia. A szczęście dotyczy pogody, która jaka w długi weekend była, każdy wie. Warto wspomnieć, że trzon organizacyjny festynu w Młynkowie stanowiła tamtejsza OSP, a strażacy są przecież od opanowywania wszelakich żywiołów, więc wiejący silnie od rana wiatr się uspokoił, gęste chmury stopniowo rzedniały i w efekcie o godzinie 16.00 zaświeciło słońce.

Przybywających na festyn witała charakterystycznym mocnym brzmieniem orkiestra dęta pod batutą Ryszarda Janusza. W miarę upływu czasu festyn, który początkowo zapowiadał się być jak weekendowa pogoda – pod psem, przerodził się w przyjemne rodzinne świętowanie pod chmurką. Całość z właściwą sobie swadą i polotem prowadził sam sołtys wsi Janusz Rajek. On również w asyście wiernych druhów z OSP prowadził konkurencje, w których tłumnie udział brali oczywiście najmłodsi. I choć młodzież tego dnia miała głos i zgarnęła większość nagród, nie zabrakło chętnych pełnoletnich mężczyzn w konkurencji picia piwa przez słomkę. 

Dużo emocji wzbudziły niezwykle widowiskowe konkurencje, wśród których palmę pierwszeństwa przyznać należy ex aequo: szukaniu w stogu siana, nie igły, lecz bonu o wartości 20 zł oraz prawdziwemu hitowi festynu – pogoni za kogutem. Ta zapowiadana jako typowa wiejska konkurencja miałaby może wielu przeciwników wśród obrońców zwierząt, ale dobrze skończyła się i dla koguta i dla chłopca, który go dogonił. Z naszych doniesień wynika, że kogut nie trafi do garnka, lecz wystąpi najprawdopodobniej w kolejnej olimpiadzie. 

W przerwach między konkurencjami na scenie za remizą strażacką swoje umiejętności prezentowała młodzież działająca na co dzień przy Gminnym Ośrodku Kultury w Połajewie. Swój kunszt wokalny pokazała w repertuarze współczesnym Dagmara Grabicka, szesnastolatka z Połajewa, z dużą rzeszą fanów i silnym zapleczem rodzinnym na trybunach. W duecie i solo zaśpiewały również siostry Daria i Hania Krawczyk z Młynkowa. Na występ w trakcie festynu przybył uczący dziewczęta śpiewu Błażej Drab, wokalista i laureat Szansy na sukces w odcinku z zespołem O.N.A. Obecność pana Błażeja zmobilizowała dziewczyny do świetnych występów i wywołała szmer uznania wśród publiczności. Na płycie przed sceną gościł taniec w wykonaniu grupy marszowo-tanecznej FUX prowadzonej przez Małgorzatę Lang. W wykonaniu dziewcząt przybywający coraz tłumniej na festyn młynkowanie obejrzeli cztery układy taneczne do współczesnych znanych z dyskotek i radia utworów. Wstąpił również zespół tańca hip-hop BQL pod kierunkiem Marietty Kiszki. 

Wśród oferowanych przez organizatorów dodatkowych atrakcji dużym wzięciem cieszyło się koło szczęścia, z jedną, co chwilę wprawdzie inną, lecz za każdym razem o tej samej pojemności nagrodą. W trakcie imprezy można było zaopatrzyć się w bufecie, zakupić kiełbaskę a także postrzelać z wiatrówki.  

W końcowej części festynu z wielką uwagą słuchano numerów padających ze sceny w loterii fantowej. Główną nagrodą był rower, ale znani z gospodarności i gospodarowania mieszkańcy Młynkowa nie pogardzili pozostałymi fantami, wśród których znalazły się worki z paszami, oleje silnikowe do maszyn rolniczych i sprzęt, bez którego nie obejdzie się żaden gospodarz: łopata, grabie i siekiera. Cały dochód przekazany zostanie na wsparcie działalności OSP i zapomnianych, ale w wielu miejscach jeszcze aktywnych LZS-ów. Festyn zakończyła zabawa taneczna.

Podobne artykuły