Ożyła koncepcja strefy ograniczonego parkowania w centrum Obornik

OBORNIKI. Już dawno pialiśmy o planach utworzenia strefy ograniczonego – czytaj płatnego – parkowania na obornickim rynku i w jego najbliższych okolicach. Wśród decydentów liczba popierających ten plan była równa liczbie oponentów. Nasza sonda internetowa pokazała, że wśród mieszkańców Obornik zdecydowanie przeważają osoby popierające strefę ograniczonego parkowania. 

Tymczasem na rynku i jego okolicznych ulicach często nie ma już gdzie stanąć. Parkują tam przez cały dzień urzędnicy Urzędu Skarbowego i pracownicy okolicznych sklepów. Pani Maria w liście do naszej redakcji podaje nawet numery pewnego Opla stojącego po osiem godzin w każdy dzień roboczy w miejscu, gdzie jest zakaz postoju ponad 20 min. Parkują tam też przez dzień cały osoby pozostawiające w tym miejscu auta a następnie jadące busem do pracy w Poznaniu.  

Niedawno sprawa parkowania znów w magistracie ruszyła. Jednym z powodów były coraz większe naciski komisji bezpieczeństwa i komunikacji przy radzie miejskiej Obornik. Opracowanie koncepcji oraz założeń technicznych strefy zlecono firmie Projekt Servis Parking Polska. Z materiałów do których udało nam się dotrzeć wynika, że strefą objęty byłby cały rynek, ulica Piłsudskiego na odcinku do poczty, także ulica Ogrodowa i Kowalska a prawdopodobnie także Zamkowa i część Powstańców Wlkp. 

Według wstępnych wyliczeń, koszt pierwszej godziny parkowania wyniósł by 1,20 zł a miesięczny abonament dla mieszkańców strefy ograniczonego parkowania kosztowałby 30 złotych. Za brak biletu z parkometru kara wyniosłaby 50 złotych a za przekroczenie opłaconego czasu parkowania – 20 złotych.

Gdy powstanie strefa, władze Obornik będą musiały wskazać jednocześnie bezpłatne parkingi buforowe, na których będzie można zostawiać auta, jeżeli nie chce się płacić za parking. – Mamy już takie parkingi – powiedział burmistrz Bogdan Bukowski i wyliczył – parking przy Sądowej, który w tym celu poprawimy, parking przy kościele św. Józefa i miejsca parkingowe przy ulicy 3 maja, gdzie malujemy już odpowiednie oznakowanie. 

Trzy wskazane przez Bogdana Bukowskiego parkingi będą musiały wystarczyć, tym bardziej, że placyk przy skrzyżowaniu Lipowej z Kowalską na przeciw dawnego przedszkola kupił właściciel jednej z obornickich hurtowni i ma zamiar wybudować tam dom, więc nie będzie można tam już parkować.  

W Poznaniu strefa ograniczonego parkowania okazała się być remedium na zatłoczone centrum miasta. Tylko dzięki niej można znaleźć parking w centrum. Strefa czynna jest od godziny 10 do 18. W jakich godzinach będzie czynna w Obornikach? Zapewne podobnie. Jednak wszystko jest jeszcze omawiane i uzgadniane, zatem jedynie sygnalizujemy ceny i miejsca. Sam fakt powstania strefy jest już jednak przesądzony.

Podobne artykuły