W Ryczywole z Kalembą

RYCZYWÓŁ. W czwartek 17 lipca Ryczywół odwiedził poseł Stanisław Kalemba. Spotkał się tam z lokalnymi władzami z wójtem Jerzym Gackiem na czele. Omawiano sprawy związane z planowanymi i prowadzonymi w gminie Ryczywół inwestycjami. 

Na spotkanie z posłęm przybyło wielu rolnikół, którzy zastanawiali się, dlaczego w Polsce ceny nawozów i paliw są aż tak wysokie. Poruszono również problem niskiej jakości paliw, a konkretnie oleju napędowego, co powoduje częste awarie nowoczesnych ciągników rolniczych. 

Poseł poważnie potraktował sprawę i obiecał interwencję w tej kwestii, a rolnikom poradził, by w takich przypadkach zawsze dbać o dokumentację awarii – faktury za remont maszyn, dowody zakupu paliwa itp. Rolników interesowały również zagadnienia związane z programami pomocowymi Unii Europejskiej dla polskiego rolnictwa. Pytali, czy w dalszym ciągu takie programy będą w Polsce wdrażane i na jakiego rodzaju pomoc mogą liczyć.  

Kalemba tłumaczył to przepisami, które kiedyś funkcjonowały. W chwili obecnej jeden rolnik może nabyć maksymalnie 300 ha ziemi, podczas gdy kilka lat temu ta liczba wynosiła 500 ha. Rolnicy zauważyli, że w ostatnich miesiącach znacznie spadła cena rzepaku, co powoduje coraz mniejszą opłacalność jego produkcji. A rzepakowe żniwa dopiero się rozpoczęły i rolnicy z niepokojem patrzą, jak cena będzie się dalej kształtowała. 

Wiele emocji wzbudził temat tzw. fikcyjnego rolnictwa, czyli możliwość kupna ziemi przez osoby nie związane zawodowo z rolnictwem, które kupno ziemi traktują jako lokatę kapitału. Taką ziemię potem się dzierżawi, a dzierżawca czerpie zyski bez konieczności uprawiania swojej własności. Rolnicy obecni na spotkani postulowali, by tego typu praktyki ograniczyć i utrudnić możliwość zakupu ziemi przez pseudo rolników. 

Dyskutowano również nad ideą grup producenckich. Radny powiatowy i wieloletni ludowiec Kazimierz Zieliński postulował stworzenie silnej grupy producenckiej skupiającej kilkudziesięciu rolników. Dałoby to rolnikom lepsze warunki sprzedaży produktów rolnych przy większej ilości płodów rolnych. Poza tym można by zaopatrywać gospodarstwa w surowce potrzebne do produkcji rolnej hurtowo i co za tym idzie – taniej. 

Pomocy posła rolnicy upatrują w stworzeniu dobrych warunków do rozwoju takiej grupy, w tym porad prawnych i wsparcia merytorycznego. Kalemba obiecał, że jeśli grupa taka się zawiąże, zapewni jej pomoc. 

Podobne artykuły