Jedenastka w sieci – szansa dla Ziemi Obornickiej

POWIAT OBORNICKI. Jak zdołaliśmy się dowiedzieć, Poznań ma szansę na unijne pieniądze, potrzebne do wybudowania drogi S11. Fundusze na ten cel pojawią się o ile projekt przebudowy jedenastki zostanie wpisany do Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, a to jest bardzo prawdopodobne. Oborniczan interesuje szczególnie odcinek zachodniej obwodnicy Poznania udrażniający drogę do stolicy Wielkopolski. 

Unię Europejską interesuje z kolei korytarz paneuropejski wiodący drogą S-11 z Katowic do Kołobrzegu. Da na ten cel pieniądze i to niebagatelne, bo koszt przebudowy jedenastki ma wynieść co najmniej, nomen omen, 11 mld złotych.  Warunkiem jednak będzie wpisanie drogi na wspominaną listę korytarzy Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TeN-T). To wiąże się z podniesieniem jej standardu. Trasa o długości 550 km będzie drogą ekspresową dwupasmową ze skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. Dzięki temu zdecydowanie podniesie się  komfort podróży z Poznania nad morze i w góry, a w tym pierwszym przypadku poprawi się komunikacja z naszym powiatem. 

Pod koniec roku projekt trasy trafi do Komisji Europejskiej. Do niej będzie należała decyzja, czy droga S-11 dołączy do sieci transeuropejskich korytarzy. Decyzja zapadnie najpóźniej w 2010 roku. 

Podczas rozmowy na temat S-11 z posłem Stanisławem Kalembą, uczestniczącym w pracach komitetu ds przebudowy jedenastki, dowiedzieliśmy się, że – chęci są ogromne, ale brak dokumentacji. Koncepcja zakłada na rok przyszły budowę obejścia Ujścia i dokończenie obwodnicy Piły. Ta sama koncepcja nie zakłada do roku 2012 żadnych działań przy budowie obwodnicy Obornik. 

Być może zmieni to przypisanie jedenastki do Transeuropejskiej Sieci Transportowej.

Podobne artykuły