Gmina Oborniki na 80 miejscu w kraju, wyprzedziła 2472 inne

WARSZAWA, OBORNIKI.  Po raz dziesiąty Rzeczpospolita wybrała najlepsze polskie samorządy. Wygrały Poznań, Kobylanka oraz Kąty Wrocławskie. W tegorocznym rankingu miast Oborniki zajęły wysokie 80 miejsce. 

Jest to z pewnością ogromny sukces dla gminy, biorąc pod uwagę fakt, iż w pierwszej „setce” znalazło się jedynie sześć miast z Wielkopolski. Gmina Oborniki była w Wielkopolsce czwarta w kategorii „miasta i gminy”. Doceniono przede wszystkim stosowanie nowych technologii w zarządzaniu oraz sposób wydawania pieniędzy z funduszy unijnych. 

Gala z okazji wręczenia nagród odbyła się 17 lipca w Warszawie. Oborniki reprezentowali  burmistrz Anna Rydzewska oraz jej zastępca Bogdan Bukowski. Szefem kapituły rankingu byli premier Donald Tusk oraz eurodeputowany Jerzy Buzek, który podkreślał obiektywizm klasyfikacji realizowanej przez „Rzeczpospolitą”. 

Wybory najlepszych samorządów przeprowadzano etapami. Pierwszy z nich bazował na danych pozyskanych z Ministerstwa Finansów dotyczących lat 2004-2007. W tym etapie oceniano, które samorządy najlepiej zarządzały swoimi finansami i jednocześnie najwięcej inwestowały. Natomiast druga część opierała się na ankietach wysyłanych do wyselekcjonowanych gmin. Pytania w nich zawarte związane były m.in. z wielkością wydatków mieszkaniowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczbą podmiotów gospodarczych czy wynikami testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów w 2007 r. i 2008 roku. 

Sam ranking jak i gala od lat cieszą się niezwykłym poważaniem i estymą wśród samorządowców, tym bardziej należy podkreślić doskonałe miejsce Obornik w elitarnej setce polskich miast. Warto też dodać, że nawet 80 miejsce w grupie 2478 badanych miast i gmin jest wynikiem bardzo dobrym, biorąc pod uwagę silną pozycję wielkich miast i gmin satelitarnych. Za doskonałą lokatę w obiektywnym rankingu  należą się gratulacje tak samorządowcom jak i wszystkim mieszkańcom gminy. 

Podobne artykuły