Obornickie „stare ale jare”

OBORNIKI. Obchody 60-lecia obornickiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów rozpoczęła w obornickim domu kultury koncelebrowana Msza święta, której przewodził kapelan seniorów, ks. Zbigniew Urny. O randze uroczystości niech świadczy fakt, że podczas nabożeństwa sala wypełniona była po brzegi a śpiewy prowadził chór „Sonata”. Oficjalna część obchodów rozpoczęła się po Mszy minutą ciszy za tych, którzy odeszli już z grona emerytów i rencistów. 

Przewodniczący Franciszek Matelski przypomniał następnie historię związku, który powstał w 1948 roku jako Związek Inwalidów Cywilnych, Wdów i Sierot. Pierwszym prezesem był w latach 1948-1951 Andrzej Laciejewski, po nim Bronisław Koszewski (1951-1965), Stanisław Tabat (1965), Czesław Szarata (1966-1970), Antoni Wiśniewski (1970-1972), Feliks Maciejewski (1972-1976), Władysław Snita (1976-1978), Stefania Schwark (1978-1980), Adam Kozłowski (1980-1992), Wiesław Kramer (1992-1994), Klemens Śliwiński (1994-2003). Dzisiaj związek liczy około 400 członków.

Nie obyło się bez podziękowań dla sponsorów, biblioteki publicznej, władz miasta, OOK, pomocy społecznej i PCK. Złotymi odznakami związku zostali wyróżnieni Irena Bąk, Daniela Piechocka, Antoni Pawłowski, Ryszard Janusz i Jan Woźniak. Na ręce prezesa Matelskiego licznie przybyli goście składali gratulacje i życzenia, poparte olbrzymimi bukietami kwiatów. Wśród nich nie zabrakło oczywiście burmistrz Anny Rydzewskiej. Wiele wzruszeń a niekiedy wybuchu śmiechu wywołały własne wiersze recytowane na scenie domu kultury przez Janinę Bajerewicz, P.Błaszkowa, A.Pawłowskiego. 

Po części oficjalnej w parku przy amfiteatrze rozpoczęła się impreza na świeżym powietrzy. Emeryci mogli brać udział w strzelaniu z wiatrówki, kosztować darmowej grochówki, kiełbasy, chleba ze smalcem i ogórkiem. Ogromną popularnością cieszyła się loteria fantowa. Można było wygrać przepiękne stojaki do wina, świeczniki, wymyślne wyroby ze szkła, ale również wytłaczankę z jajkami. 

Aż do wieczora, pod wiele mówiącym hasłem "Stare ale jare” na deskach amfiteatru występowały zaproszone zespoły seniorskie, a wśród nich Złota Jesień z Kleczewa, Wrzos ze Złotkowa, rogoziński Przemysław, kabaret Pod Kogucikiem z Os- troroga, Granowianie, Goślinianka, Ostrorogskie Jaśki, Słoneczko z Ostrowite, Złoty Kłos z Dusznik i oczywiście obornicka Sonata. 

Wieczorem do wspólnej zabawy pod gwiazdami emerytom przygrywał zespół Artura i Krzysztofa Goślińskich.

Podobne artykuły