Połajewskie zawody strażackie i 90 lat OSP w Sierakówku

SIERAKÓWKO. W ostatnią niedzielę czerwca w gminie Połajewo przeprowadzono zawody sportowo-pożarnicze. Organizacja zawodów przypadła w udziale gminnej OSP z Sierakówka, nie jest więc dziwne, że przygotowania do imprezy trwały cały poprzedzający tydzień. 

W dniu zawodów pierwsze jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy zaczęły zbierać się przy sali wiejskiej już ok. 13.00. Pół godziny później strażacy z towarzyszeniem orkiestry dętej, pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości udały się w przemarszu przez wioskę na boisko wiejskie, gdzie przeprowadzono zawody. Korowód prowadzony przez dowódcę zawodów był bardzo widowiskowy i głośny, albowiem pochód zamykały pojazdy strażackie z poszczególnych wsi biorących udział w zawodach. 

Po przybyciu na boisko, ustawieniu pododdziałów i zajęciu miejsc przez gości dowódca zawodów Stanisław Gacek złożył raport z gotowości jednostek OSP do uczestnictwa w zawodach wójtowi Stanisławowi Pochylukowi. Wójt powitał strażaków tradycyjnym „czołem strażacy”, a następnie wszyscy odśpiewali hymn Polski. W imieniu gospodarzy zawodów wszystkich przybyłych powitał sołtys Sierakówka. 

Organizacja zawodów miała tak odświętny charakter, gdyż w roku 2008 przypada 90. rocznica powstania OSP Sierakówko. Z tej okazji rozdano dyplomy, odznaczenia i podziękowania najbardziej zasłużonym druhom OSP Sierakówko oraz sponsorom wspierającym inicjatywy straży. W części oficjalnej kolejno głos zabrali również wójt Pochyluk oraz prezes Zarządu Gminnego OSP Połajewo Jan Michałek. Po wystąpieniach wójta i prezesa pododdziały w marszowym szyku przedefilowały przed trybunami i rozpoczęła się część właściwa zawodów. 

Na początku dowódcy drużyn stawili się przy komisji sędziowskiej, gdzie objaśniono sposób wykonywania poszczególnych zadań. Następnie do rywalizacji przy gorącym dopingu publiczności i prowadzącego przystąpiło osiem drużyn seniorów i trzy drużyny juniorek. Zawodnicy mieli do pokonania sztafetę, musieli też zmierzyć się z ćwiczeniami bojowymi typowymi dla pracy strażaka: rozwijaniem węży i wrzucaniem ich do basenu z wodą. 

O sukcesie w każdym z zadań decydował czas, choć, jak się okazało, nie tylko. W kategorii drużyn młodzieżowych bojówkę najszybciej wykonały zawodniczki z drużyny OSP w Połajewie, jednak jury przyznało im punkty karne za to, że jedna zawodniczka nie pomogła drugiej przy wrzucaniu węża do basenu.  Ostatecznie w rywalizacji młodzieżówek zwyciężył zespół z Krosina, druga była drużyna z Sierakówka, a zawodniczki z Połajewa uplasowały się na trzeciej pozycji. Wśród zespołów seniorów triumfował Krosin. Pierwsze miejsce wywalczyła drużyna Klimas Krosin, na drugim znalazła się OSP z Krosina. 

Po zakończeniu zawodów wszystkim drużynom, które znalazły się na podium wręczono pamiątkowe dyplomy oraz puchary. Wręczenia dokonali wójt i prezes Michałek wraz z honorowym komendantem ZGOSP Mieczysławem Budnerem. Następnie goście, prezesi i naczelnicy udali się na poczęstunek do sali wiejskiej. Imprezę zakończyły tańce nie tylko strażaków do późnych godzin nocnych na zabawie tanecznej. 

Podobne artykuły