Połajewski festiwal i letni festyn

POŁAJEWO. W ubiegłą niedzielę w amfiteatrze parku krajobrazowego w Połajewie odbył się Festyn na Powitanie Lata. Impreza idealnie wstrzeliła się w weekendowe świętowanie tradycyjnych świętojanek, dopisała też pogoda. Ci, którzy zdecydowali się w tym dniu przestąpić gościnne progi parku, nie mogli narzekać na nudę. Dla każdego bowiem znalazło się coś interesującego. 

Festyn rozpoczął się o godz. 15.00 widowiskowym wjazdem kawalkady motorów tzw. harley’ów prowadzonych przez policjantów z Lubasza i Czarnkowa. Kilkudziesięcioosobowa grupa motocyklistów przybyła specjalnie na okoliczność święta z terenu całego powiatu czarnkowsko-trzecianeckiego, by przy okazji zorganizować sobie w Połajewie zlot. Inauguracja imprezy była więc niezwykle głośna. Na płycie przed sceną zaroiło się od motorów i miłośników wspaniałych maszyn chętnych oglądać i wypytywać właścicieli o ich pasję. Następnie członkowie stowarzyszenia w asyście widzów przejechali do drugiej części parku i tam każda chętna osoba mogła się przejechać choperem jako pasażer. Motocykliści są na co dzień członkami stowarzyszenia Storm Riders w Poznaniu i, co warto podkreślić, przewozili chętnych połajewian za darmo. 

Podczas, gdy część publiczności korzystała z możliwości przejażdżek choperami, pozostali widzowie mogli śledzić przebieg festiwalu piosenki, który odbywał się na scenie. Festiwal został zorganizowany po raz ósmy, a jego uczestnikami były dzieci ze wszystkich poziomów edukacyjnych z terenu gminy. 

W komisji oceniającej wrażenia artystyczne, warunki wokalne i interpretację piosenek zasiedli: długoletni instruktor muzyki i była dyrektor GOK-u Grażyna Kuliberda, Ireneusz Mazurek, muzyk znany m.in. z Orkiestry Dętej w Ryczywole i występów solowych oraz ks. Tomasz Nowak, wikary w połajewskiej parafii. Jury zostało bardzo dobrze przyjęte przez publiczność, a największe brawa zebrał ks. Tomek, znany i lubiany animator ruchu młodzieżowego, a także założyciel chórku kościelnego Przyjaciele Jana Pawła. 

Młodzi piosenkarze dali z siebie wszystko, ale na wyniki festiwalu trzeba było poczekać do zakończenia festynu. Po części festiwalowej przyszedł czas na popisy taneczne. W tej odsłonie imprezy zaprezentowali się miejscowi wykonawcy, jak i goście z zewnątrz. Publiczność mogła podziwiać popisy grupy tańca break-dance z Szamotuł. Młodzi tancerze z zespołu B-Boy Twista Crew przyciągnęli swoimi trikami wielu młodych ludzi. Szamotulanie mieli okazję zaprezentować się w dwóch blokach tanecznych. Młodzież, która chciała sama spróbować swych sił mogła wziąć udział w prowadzonej na płycie przed sceną nauce układu tanecznego. 

Dzieci i młodzież dali się porwać dyskotekowym rytmom i wraz z instruktorką Mariettą Kiszką z Szamotuł wykonali dwa proste układy taneczne: aerobowy i z elementami salsy. Po kolejnym występie break-dance’owców przyszedł czas na taneczne konfrontacje dwóch grup hip-hop z Połajewa. Najpierw zatańczyła grupa BQL prowadzona przez Mariettę Kiszkę, a następnie zespół Sunset, który jak na razie ćwiczy bez instruktora. W trakcie festiwalu każda chętna osoba mogła odwiedzić zakątek pracy twórczej, gdzie artysta malarz z Czarnkowa, Grażyna Rębarz zajęta była malowaniem portretów. Za niewielkie pieniądze można było zatem wrócić z imprezy ze wspaniałą pamiątką – namalowanym pastelami portretem. Na krzesełku przed malarką zasiadały głównie dzieci, ale nie zabrakło też dorosłych, przeważnie pań, chętnych uwiecznić swoje oblicze przez malarską kreskę. Ok. godz. 17.30 na scenie plenerowej zagościł kabaret. Trzej panowie z kabaretu EWG z Doruchowa przez blisko godzinę bawili przybyłych skeczami opartymi na codziennych obserwacjach. Po kabarecie przyszedł czas na ogłoszenie wyników festiwalu piosenki. Komisja w każdej z kategorii wiekowych postanowiła wyróżnić następujących uczestników:

Przedszkole: I – Kasia Anioła, II – Pola Wechmann, Klaudia Jur, III – Martyna Śramska; klasy I-III, I – Paulina Kęsy, II – Sandra Cieluszek, III – Adrian Surma; wyróżnienia: Oliwia Topór i Weronika Napierała; klasy IV-VI I – Angelika Wassel, Daria Krawczyk II – Tomasz Budaj III – Julia Jusik; wyróżnienia: Iwona Kiełczykowska, Julianna Napierała; gimnazjum I – Loretta Kazrath II – Dagmara Grabicka III – Hanna Krawczyk.

Dzieci otrzymały nagrody książkowe i zabawki, a fundatorem nagród był, jak co roku przychylny działaniom połajewskiego GOK-u Bank Spółdzielczy w Czarnkowie. Festyn zakończył się zabawą taneczną do późnych godzin nocnych, a tancerzy, bawiących się doskonale przy zespole Hazard z Czarnkowa, nie odstraszył nawet przelotny deszcz. 

Podobne artykuły