Z nalewką z porzeczek

POŁAJEWO. Biblioteka gminy Połajewo była organizatorem gminnego konkursu wiedzy  „100 lat Ani z Zielonego Wzgórza”.  Aby  dobrze wypaść zarówno w teście, jak i w części ustnej, poza obowiązkowym omówieniem ksiązki na lekcjach polskiego, uczniowie musieli sięgać do innych źródeł wiedzy. Do testu, który był pierwszym etapem, mającym wyłonić najlepszych, przystąpiło dziewięć drużyn. Wśród nich trzy składały się z uczniów szkoły w Boruszynie, a pozostałe z uczniów Szkoły podstawowej w Połajewie. W teście, który dla szóstoklasistów był już w tym roku nie pierwszym, ale na szczęście ostatnim, uczniowie musieli odpowiedzieć na 20 pytań ze znajomości lektury, jak również uzupełnić brakujące nazwiska w przytoczonych cytatach i rozwiązać krzyżówkę. Wśród pytań, które przysporzyły najwięcej trudności pojawiły się te dotyczące długości włosów Mateusza, opiekuna Ani, jak również przynależność tego bohatera do partii politycznej. Jury w składzie Wiesława Maćkowiak, nauczycielka języka polskiego SP w Boruszynie, Miłosława Nowicka, główny instruktor GOK-u i Małgorzata Hejdysz, dyrektor GOK-u miało ręce pełne roboty przy sprawdzaniu obszernych i zapisanych po brzegi testów. 

Do następnego etapu przeszło sześć zespołów, po trzy z każdej ze szkół. Każda z trzyosobowych drużyn musiała odpowiedzieć na trzy losowo wybrane pytania. Wiedza i czujność zawodników imponowały jurorom i prowadzącej oraz organizującej konkurs Joannie Sobkowiak, pełniącej funkcję kierownika biblioteki. Młodzież „łapała się” wzajemnie na błędach, a jury sprawdzało wszelkie wątpliwości na bieżąco w treści książki i biografii autorki „Ani z Zielonego Wzgórza”. 

Jedno z pytań w części ustnej dotyczyło podania przepisu na słynną nalewkę z porzeczek, zamiast której bohaterka książki podała swej koleżance wysokoprocentowy napój. Przepis w wydaniu uczniów z Boruszyna wywołał uśmiech na twarzach komisji i przyniósł kolejne w pełni zasłużone punkty. Ostatecznie po podsumowaniu punktacji pierwsze miejsce na podium wiedzy zdobyła drużyna z SP w Boruszynie w składzie: Klaudia Łukaszewska, Artur Ruta i Mateusz Mazur. Kolejne drugie miejsce również należało do bezkonkurencyjnego w tej kategorii Boruszyna. Tu triumfowali ex aequo: Angelika Wassel, Angelika Mazur i Bartosz Surma oraz Monika Kaźmierczak, Roksana Kayzderska i Łukasz Pochyluk. Honor szkoły w Połajewie obroniły uplasowawszy się na miejscu trzecim: Justyna Sierakowska, Blanka Semperska i Alicja Polarczyk. Wszyscy nagrodzeni otrzymali wartościowe wydawnictwa albumowe, dla pozostałych przygotowano dyplomy za udział. 

Podobne artykuły