W piasku na osiedlu

OBORNIKi. W środę boisko przy szkole na Osiedlu Leśnym w Obornikach  wysypano wywrotkami piasku. Wszystko po to, aby mógl się tam odbyć turniej piłki ręcznej plażowej zorganizowany przez Obornickie Centrum Sportu i nauczycieli wychowania fizycznego ze wspomnianej szloły. Prowadzeniem imprezy oraz komentarzem zajął się Marek Arciszewski.

Plażowa piłka ręczna jest odmianą piłki ręcznej. Pierwszy turniej rozegrano 20 lipca 1992 roku na plaży św. Antoniego w Ponza. 

Nowa dyscyplina miała być połączeniem sportu i zabawy. Z biegiem czasu została jednak zauważona przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej, która w 1994 roku stworzyła pierwszą "oficjalną" wersję przepisów gry. Rywalizacja toczy się między dwoma zespołami, z których każdy składa się z trzech zawodników i bramkarza. Mecz trwa połowy po 10 minut każda, a w każdej z nich trzeba wyłonić zwycięzcę.

Gra się używając rąk, dozwolone jest "rzucanie się" na piłkę. Boisko do gry ma wymiary 27 na 12 metrów, a jego nawierzchnię stanowi piasek. W trakcie meczu zdobywa się bramki, z których "zwykła bramka" to 1 punkt, a "spektakularna bramka" to 2 punkty. Te bramki decydują, która drużyna wygra konkretną połowę meczu. Mecz natomiast wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej tzw. "punktów meczowych" (wygranie połowy meczu = 1 punkt meczowy; wygranie dwóch połówek = 2 punkty meczowe). Dogrywki odbywają się w tzw. systemie "SHOOT-OUT".

Podobne artykuły