Burmistrz Rydzewska i prezydent Grobelny są zgodni, że Oborniki powinny należeć do aglomeracji poznańskiej

AGLOMERACJA POZNAŃSKA. 17 gmin powiatu poznańskiego, a do tego gminy Śrem, Środa, Oborniki i Szamotuły, maja tworzyć aglomerację poznańską. Będzie w niej mieszkać ponad milion ludzi.

To pomysł prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego na zasięg metropolii poznańskiej. Jeszcze większą metropolie widzi marszałek województwa, bowiem miałaby się składać z 45 gmin zamieszkałych przez 1,3 mln mieszkańców. Czyja koncepcja wygra o tym zdecyduje ostatecznie rząd i Sejm. 

Dyskusja ciągle trwa i ścierają się racje. Samorządy nie czekają, ale zastanawiaj się nad pożytkiem płynącym z takiej wspólnoty. – My mamy doskonałe i uzbrojone tereny pod budownictwo mieszkaniowe i pod obiekty gospodarcze – zaproponowała Anna Rydzewska, burmistrz Obornik. W zamian gmina oczekuje lepszej komunikacji z Poznaniem, gdzie wielu jej mieszkańców pracuje, a na sam początek proponuje wspólnej promocję. Oborniki muszą, zdaniem Rydzewskiej, być w aglomeracji. 

Włączenie Środy Wielkopolskiej do obszaru metropolitalnego jest po prostu logiczne – twierdzi Rafał Piechowiak, wiceburmistrz Środy i dodaje przedmieścia Poznania się rozrastają, a nasza gmina to bardzo atrakcyjne miejsce do zamieszkania.

Podobnie myśli Jacek Grabowski, burmistrz Szamotuł i snuje wizję swojej gminy jako miejsca, gdzie mieszkańcy metropolii mogliby się odprężyć. – Mamy porządną pływalnię i 10 kortów tenisowych, z których korzysta coraz więcej poznaniaków. 

Bardzo nam zależy na wejściu w skład metropolii – twierdzi Adam Lewandowski, burmistrz Śremu. – Mamy świetną sieć komunikacji miejskiej. Można ją połączyć, na początek z komunikacją Kórnika, a potem z siecią Poznania.

Prezydent Grobelny ma też wersję pośrednią pomiędzy minimalną własną a maksymalną marszałkowską. Jego zdaniem do Poznania i powiatu powinno dojść kilka sąsiednich gmin. Takich, które są zainteresowane wspólnym rozwiązywaniem problemów i same mogą coś do metropolii wnieść. To powinny być Oborniki, Śrem, Środa Wielkopolska i Szamotuły. Metropolia według Grobelnego miałaby około miliona mieszkańców.

Gdy tylko przygotowywane przez rząd przepisy o metropoliach wejdą w życie, tworzące je gminy zostaną zmuszone do współpracy. W przypadku Obornik najbliższą dużą gminą będzie poznańska i szamotulska. Można będzie wspólnie planować inwestycje drogowe, wspólny system szkół czy wspólną gospodarkę odpadami. Plan wydaje się być jasny i interesujący. Nie jest rozwiązany jeszcze problem pieniędzy a bez nich niczego nie uda się zrobić. Nieoficjalnie wiadomo, że podstawowym źródłem miałyby być składki z budżetów gmin. Metropolie mogłyby też występować o dotacje unijne. Innym pomysłem byłoby przekazanie metropoliom część wpływów z VAT-u. 

Podobne artykuły