Dzień seniora

OBORNIKI, MANIEWO.. Mijając różne ważne sprawy Poetycki Wędrowiec dotarł do tematu matki i ojca. To im poświęcony był wieczór zatytułowany „Cudownych rodziców mam”. Organizatorzy po raz kolejny zapełnili salę Biblioteki Publicznej a na krzesłach zasiadły matki i ojcowie, by wysłuchać dedykowanych im wierszy i piosenek. Program był bardzo różnorodny i obfitował w czułe wiersze, jakie wyszły spod piór „naszych” poetów dla mam i ojców, zabawny wiersz Jerzego Kerna i wiersz klasyka „Powrót taty” wspaniale deklamowany przez młodą podopieczną Marii Kromolickiej. Nie zabrakło znanych piosenek z rodzicami w tle. Przy dźwiękach gitary Czesław Karolczak śpiewał, że „jedynie serce matki o wszystkim dobrze wie” i o „kochanych oczach matki” a cała sala nuciła. Gdy recytowała Maria Kogut tych wierszy słuchała siedząca na sali jej matka a w swych błękitnych oczach miała tyle dumy z córki i wielkiej tkliwości ile tylko mogą pomieścić  matczyne oczy. 

Ten sam piękny koncert grupa Poetyckiego Wędrowca zawiozła do Maniewa, gdzie w minioną niedzielę świętowano dzień seniora. Tam też była pełna sala i wielka cisza, by nie uronić ani słowa, ani nutki. Pomiędzy seniorami tak jak wcześniej w Obornikach siedziała matka Marii Kogut. Gdy ta recytowała wiersz w którym dziękuje swej mamie za serce, wychowanie i chleb, którego nie brakowało nigdy w domu pomimo miażdżącego wszystko koła historii. Na koniec wręczyła mamie kwiaty a starsza pani najpierw się uśmiechnęła a potem sięgnęła dyskretnie po chusteczkę. Łzy w oczach miało wiele osób ale i wiersze oraz piosenki niosły tak ogromny ładunek emocjonalny, że czasem trudno było powstrzymać się od wzruszenia. Każdy ze słuchaczy mógł wówczas wspominać, jak cudownych rodziców ma a niekiedy, że miał.

Przed występem grupy poetyckiej przed seniorami prezentowały się we wspaniałym popisie dzieci z maniewskiej szkoły, co uwieczniliśmy na zdjęciach.

Podobne artykuły