50-lecie sołtysowania Danieli Świerkowskiej

ŚWIERKÓWKI. Była 22-letnią, piękną dziewczyną, gdy po raz pierwszy wybrano ją na sołtysa wsi, w której mieszkała. Czas upłynął bardzo szybko i w sobotę świętowano 50 rocznicę tego wydarzenia. Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna i prawie wszyscy mieszkańcy wsi postanowili tak znaczącej rocznicy nie pominąć i zorganizowali uroczystość, której żadna wieś by się nie powstydziła.

Panią sołtys przewieziono uroczyście bryczką z domu do świetlicy wiejskiej, gdzie zgotowano jej huczną owację. Mieszkańcy i zaproszeni goście pospieszyli z gratulacjami, prezentami oraz morzem kwiatów. 

Wyróżniał się kosz pięćdziesięciu purpurowych róż, którymi wdzięczni świerkowianie obdarowali swoją ukochaną panią sołtys. Nie zabrakło trzyosobowej orkiestry, trzech dziewczynek ze specjalnie przygotowaną piosenką oraz przezabawnej przyśpiewki o pani sołtys, gościach oraz burmistrz Obornik wykonanej przez jednego z mieszkańców. 

Burmistrz Rydzewska,  chociaż zajęta turniejem wsi w Kiszewie, nie omieszkała przez kilkadziesiąt minut bawić się razem z mieszkańcami Świerkówek.   Złożyła sołtys Świerkowskiej życzenia w imieniu władz gminy a następnie ruszyła w tany, co szybko wykorzystała męska część mieszkańców wsi. Obtańcowywana była też oczywiście jubilatka a zabawa trwała do białego rana.

W swojej uroczystej przemowie pani sołtys podziękowała wszystkim za niespodziankę, jaką wieś raczyła jej zgotować. Dziękuję naprawdę wszystkim, od najmłodszych do najstarszych za osobistą pomoc, za wsparcie, poświęcenie i zaangażowani, bez którego tego spotkania by nie było. 50 lat, to dwie trzecie mojego życia. W tamtych odległych czasach sołtys był raczej wykonawcą osób rozkazujących, ale kiedy w 1987 roku powstały rady sołeckie, od nas samych coraz więcej zależy. 

Świerkówki to wieś należąca do gminy Oborniki, ale ściśle związana z Chludowem, należącym do gminy Suchy Las. Tam leży parafia, tam też większość dzieci chodzi do szkoły. Pani sołtys powiedziała nam, że 50 lat temu było o wiele mniej pracy, niż teraz. Ale dzisiaj jest łatwiej, bo więcej osób angażuje się w życie wsi, obowiązki są rozdzielane na całą radę sołecką. Chciałaby jeszcze utwardzić kolejne drogi dojazdowe oraz skanalizować drugą część wsi – tą od strony Maniewa. 

Dołączając się do wszystkich nasza redakcja życzy pani sołtys Świrkowskiej, aby jeszcze i te zadania zostały za jej kadencji zrealizowane.

Podobne artykuły