Połajewo czyta dzieciom

POŁAJEWO. W środę 21 maja w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Połajewie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zorganizowano spotkanie z twórczością Juliana Tuwima. Adresatami imprezy były dzieci z klas I-III, zaś organizacji przedsięwzięcia podjęły się nauczycielki nauczania początkowego: Lidia Strachanowska i Hanna Urbaniak oraz bibliotekarka Teresa Lewandowska.

Tego dnia, aby przeczytać dzieciom najbardziej znane wiersze Tuwima do sali gimnastycznej na piętrze przybyli goście ze szkoły i z zewnątrz. Wśród osób czytających dzieciom znaleźli się: Alina Niklewicz pracownik szkoły, wicedyrektor Dorota Nożewnik, nauczycielka Teresa Lewandowska, przedstawicielka rodziców Izabela Jerzyk i Miłosława Nowicka instruktor GOK-u. W awaryjnej sytuacji nagłego zastępstwa za nieobecnego gościa „Słonia Trąbalskiego” przeczytała również dyrektor Lucyna Stolcman. A o tym, że spontaniczne wystąpienia są najlepsze pani dyrektor mogła się przekonać po burzy gorących oklasków wieńczących jej występ. Również pozostałe wiersze w wydaniu gości spodobały się uczniom, którzy spontanicznie reagowali w trakcie humorystycznych fragmentów wierszyków i uważnie wsłuchiwali się podczas recytacji. 

Czytanie wierszy przeplatano z pomysłowym zadaniem dla dzieci aktywizującym ich uwagę. Dla każdego wiersza przygotowano po jednym rekwizycie. Zadaniem dzieci było zidentyfikować przedmiot i wskazać w jakim kontekście pojawił się w wierszu. I tak najmłodsi uczniowie musieli główkować, w jakim wierszu pojawiło się ptasie gniazdko prosto z akacji, z czym kojarzy się supełek zawiązany na chusteczce, albo pociąg-zabawka. 

Lidia Strachanowska prowadząca tę część imprezy zadawała podopiecznym również szczegółowe pytania z treści wierszy, które dotychczas zostały przeczytane. 

Dzieci zaskoczyły wszystkich imponującą wiedzą i doskonałą pamięcią. Żaden szczegół nie umknął ich uwadze i po raz kolejny potwierdziło się, że najmłodsi lubią nie tylko oglądać, ale przede wszystkim słuchać. 

Okazało się też, że wierszyki poety nie straciły na aktualności i bawią dzieci podobnie jak kilkadziesiąt lat temu ich rodziców. Twórczość Juliana Tuwima pojawiła się tego dnia w kilku odsłonach. Jedną z nich była inscenizacja wiersza „Rzepka” w wykonaniu dzieci z klasy III, doskonale przyjęta przez małych i dużych widzów i przede wszystkim bardzo zabawna. Sam poeta cały czas był obecny podczas imprezy. Siedział w swoim fotelu w kąciku pracy twórczej i przyglądał się całemu przedsięwzięciu. 

Na zakończenie głos zabrała dyrektor Stolcamn. Podziękowała serdecznie organizatorom akcji oraz gościom, którzy podjęli się występów przed wymagającą dziecięcą publicznością. Szczególnie wyróżniła ucznia wcielającego się w rolę Tuwima. W trakcie spotkania w szkole nagrodzeni zostali też uczniowie – laureaci konkursu wiedzy o gminie Połajewo. 

Podobne artykuły