Boże Ciało w Obornikach

OBORNIKI. Boże Ciało w Kościele katolickim jest uroczystością liturgiczną ustanowioną ku czci Najświętszego Sakramentu. W tym roku obchodzono je w miniony czwartek 22 maja. W Obornikach świętowanie zaczęło się przed kościołem farnym a potem Mszą Świętą na obornickim Rynku. 

Przybyły tysiące wiernych, aby się wspólnie modlić, śpiewać przy akompaniamencie Obornickiej Orkiestry Dętej i wysłuchać słów z ust osób duchownych. 

Słowa te były smutne i przykre a brzmiały, jak przygana z nadzieją na koniec. -Tak wielu ludzi nie ma dachu nad głową, wielu nie ma miejsc, gdzie mogli by się schronić. W świecie ludzi wiecznie nie nasyconych, nastawionych na konsumpcję, Chrystus daje swoje ciało, jako prawdziwy pokarm, staje się chlebem dającym życie wieczne. W świecie ludzi, którzy się upijają i odurzają by zapomnieć o swym pogmatwanym, zmarnowanym życiu, Jezus daje swoja krew, jako prawdziwy napój, a z jego otwartego boku wypływa krew jako źródło wszelkiej pociechy. 

Po Mszy ruszyła procesja zaczynając się od Rynku a kończąc w kościele św. Józefa.   W Polsce obchody świętą wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z każdej z Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią. Tak też było i w Obornikach. Procesja zatrzymywała się na ulicach Piłsudskiego i na Mickiewicza. Idąc mijała udekorowane odświętnie okna i przyglądających się jej ludzi.

Podobne artykuły