Ryczywolska majówka nie tylko ze strażakami

RYCZYWÓŁ. Obchody majowych świąt rozpoczęły się w Ryczywole już w czwartek 1 maja. Od godziny 15 na stadionie GKS-u Orkan trwał koncert zespołów muzycznych działających przy GOK-u. W popołudniowe muzykowanie włączyli się tradycyjnie już Chłopcy z Tamtych Lat oraz Zespół Instrumentów Dętych, wystąpiły również z wiązanką znanych i lubianych piosenek Ryczywolanki. 

Nie zabrakło uzdolnionej młodzieży reprezentowanej przez solistki-piosenkarki i Zespół Rockowy B.A. Piątek upłynął pod patronatem św. Floriana, albowiem w tym dniu obchody świąt skoncentrowano wokół strażaków, tych zawodowych i przede wszystkich ochotników. 

O godzinie 15 w komendzie powiatowej państwowej straży pożarnej w Obornikach nastąpiło wręczenie awansów i odznaczeń strażakom szczególnie zasłużonym dla powiatu obornickiego. 

O  godzinie 18 w kościele pw. św. Mikołaja w Ryczywole w intencji strażaków odprawiono Mszę Świętą z udziałem władz samorządowych. Uroczystą koncelebrę prowadzili: ks. kan. Bolesław Jarosz, proboszcz ks. Ryszard Kałużny oraz kapelan strażaków powiatu obornickiego, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Słomowie, ks. Wojciech Ren. 

Po doznaniach duchowych przyszedł czas na małe co nieco i dla ciała. Strażacy przeszli na teren przy ryczywolskim stadionie, gdzie mogli wspólnie pobiesiadować przy ognisku. W kolejnym dniu nazywanym Świętem Konstytucji, a w tym roku w Ryczywole obchodzonym, jako święto powiatowe, nie zabrakło również strażackich akcentów. 

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zainaugurowała kolejna Msza Święta tym razem za Ojczyznę. Zebrani w kościele mieszkańcy gminy wespół z miejscowymi oficjelami i delegatami z powiatu obornickiego przeszli w uroczystym przemarszu pod stojący na rynku obelisk. 

W korowodzie prowadzonym przez orkiestrę dętą można było dostrzec również delegatów z rogozińskiego Bractwa Kurkowego „Rogoża”, którzy podczas mszy dali do poświecenia swoją tarczę strzelecką. Pod obeliskiem odbyła się manifestacja patriotyczna z udziałem ww. gości i mieszkańców Ryczywołu. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie hymnem państwowym, następnie głos zabrał wójt gminy Ryczywół Jerzy Gacek. W swoim przemówieniu powitał wszystkich uczestników obchodów 3 Maja i przedstawił krótki rys historyczny święta. 

Po okolicznościowych przemowach przyszedł czas na uhonorowanie osób odznaczonych za zasługi dla województwa wielkopolskiego. Przewodniczący rady gminy Maciej Nowicki w krótkiej laudacji przedstawił sylwetki Kazimierza Fryca i Zenona Kulińskiego, mieszkańców gminy Ryczywół wyróżnionych na wniosek zarządu OSP w Ryczywole przez zarząd województwa wielkopolskiego odznaką honorową. Obaj panowie są zasłużonymi działaczami Ochotniczych Straży Pożarnych i wieloletnimi honorowymi dawcami krwi. Wręczenia odznaczeń nagrodzonym strażakom dokonał w imieniu marszałka województwa wielkopolskiego radny sejmiku wojewódzkiego Tomasz Szrama. 

Następnym punktem patriotycznej manifestacji było złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje pod obeliskiem. Spotkanie zakończył krótki koncert Ryczywolanek i orkiestry dętej. 

Kolejna odsłona ryczywolskiego weekendowego świętowania miała miejsce po południu. Wtedy to orkiestra dęta poprowadziła przemarsz jednostek strażackich z terenu gminy oraz powiatu z remizy, gdzie miała miejsce zbiórka na stadion Orkanu. Tam nastąpiło uroczyste przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego, najnowszego zakupu ryczywolskich OSP. Około godziny 17 przeprowadzono biegi sprawnościowe drużyn PSP i OSP. Weekend zakończyła, jak niemal wszędzie, taneczna zabawa majowa. Pogoda i tancerze wyjątkowo w tym roku dopisali. 

Podobne artykuły