Problem z „wsiokami” i radnym Walkowskim

OBORNIKI. Podczas piątkowej sesji rady miejskiej Obornik radni zdecydowaną większością głosów poparli ostateczną likwidację szkoły w Górce i gimnazjum nr 2 w Obornikach. 

Nim to nastąpiło, szef oświaty gminnej, Edward Mączyński poinformował radę o wszelkich sprawach związanych z likwidacją placówek a zaczął od Gimnazjum nr 2. Chronologicznie wyliczył procedury poprzedzające tę likwidację. Finałem starań była zgoda kuratora wielkopolskiego. Ten podkreślił brak ekonomiki w sąsiadowaniu dwóch niewykorzystanych w całości gimnazjów obok siebie. 

Na prośbę Mączyńskiego obaj dyrektorzy przygotowali wspólnie arkusz organizacyjny dla nowopowstałego gimnazjum. Wynika z niego, że wszyscy nauczyciele znajdą zatrudnienie. 

Mimo to radny Andrzej Walkowski należał do nadal niezadowolonych. – Uważam, że nowa szkoła zamieni się w bandę dzielącą się na wsiaków i miejskich, walczących ze sobą, oświadczył radny. Powołał się na incydent, w którym uczeń został zraniony w oko. 

Mączyński stanowczo nie zgodził się na pojęcia Walkowskiego „banda” i „wsiaki” dodając, że – najwięcej problemów sprawia w obornickich szkołach właśnie młodzież ze szkoły w Maniewie. Podział na „wsiowe” i „miastowe” skrytykował też burmistrz Henryk Łukaszewski. Taki podział terytorialny już dziś istnieje i antagonizmów nie ma. 

Obym był dobrym prorokiem! Zawołał radny wywołując przekręceniem słów porzekadła, rozbawienie kolegów. Sprawa likwidacji gimnazjum znów nakręciła emocje i ponownie zna sali sesyjnej zawrzało. 

Ostatecznie za likwidacją było 10 radnych, przeciw 5 a dwie osoby się wstrzymały. Uchwała o likwidacji została podjęta i Mączyński przeszedł do sprawy szkoły w Górce. 

Tam także powstał problem ekonomiki a ponadto sensu dalszego prowadzenia tak małej placówki. Kierownik oświaty dodał, że mieszkańcy chcieliby stworzenia przy pomocy pewnej fundacji szkołę społeczną.  Okazało się jednak, że ta fundacja nie jest zainteresowana prowadzeniem szkoły w Górce, a jeżeli już to kilku szkół na terenie całej gminy, a to nie wchodzi w rachubę. 

Na pytanie radnego Walkowskiego, co wobec tego będzie w tej szkole, Henryk Łukaszewski wyjaśnił, że generalnie będą tam mieszkania socjalne, których bardzo gminie brakuje. 

Podobne artykuły