Wielkanocni przebierańcy

RADOM. W poniedziałek wielkanocny mieszkańcy Radomia i okolic byli świadkami odradzania się interesującej tradycji, która niegdyś była w Wielkanoc bardzo powszechną. Z inicjatywy sołtys Marzeny Otolińskiej i grupy zaprzyjaźnionych z nią mieszkańców wsi po raz pierwszy od 30 lat w Radomiu pojawili się przebierańcy. Aktywni mieszkańcy wsi postanowili przebrać się i zabawić w tym dniu swoich ziomków. 

W korowodzie barwnych postaci można było dostrzec babę i dziada oraz czarnoskórych wesołków, a towarzyszyli im grajkowie. Grupa przebierańców nagabywała przechodniów, odwiedzała domy, a przebierańcy ściskali otwierających drzwi domowników przy okazji czerniąc im twarze. Niecodzienni goście domagali się oczywiście datków, za które płacili pięknymi życzeniami zdrowia, szczęścia i pomyślności na cały rok. Reakcje mieszkańców Radomia przeszły wszelkie oczekiwania – ludzie byli szczęśliwi z odnowienia starej tradycji, gratulowali pomysłu i chętnie wspierali przebierańców nie tylko dobrym słowem. 

Jako że impreza odbywała się pod egidą sołtysa zebrane datki zostaną przeznaczone na potrzeby wsi Radom. Powrót do wesołej tradycji ucieszył wszystkich mieszkańców, cieszą inne inicjatywy służące integracji społeczności wiejskiej podejmowane przez Marzenę Otolińską. Pisaliśmy o Dniu Kobiet organizowanym od kilku lat w Radomiu, warto też wspomnieć o akcjach porządkowania rowów i ulic podejmowanych wspólnie przez mieszkańców w okresie wiosennym. 

Przy końcu kwietnia w Radomiu odbędzie się również majówka, na którą mieszkańców Radomia i Piotrowa za pośrednictwem naszej Gazety pani sołtys serdecznie już dzisiaj zaprasza!

Podobne artykuły