Nowy lokal wielkiej sieci

OBORNIKI. Broaster to sieć ponad 20 tysięcy lokali gastronomicznych znanych dotąd w USA Europie i Azji porównywalny z siecią KFC. Broaster pojawił się też w Polsce i to na obornickim Rynku.

Jego podwoje otwarto w samo południe w miniony poniedziałek a wśród pierwszych gości była i nasza redakcja, by przekazać wrażania kulinarne. Lokal znajduje się w miejscu dawnej apteki i nadal wchodzi się do niego po paru schodkach. Został gruntownie wyremontowany, jest przytulny i aż lśni czystością. 

Wśród podawanych tam specjalności są panierowane kawałki kurczaka pieczone na chrupko w specjalnym urządzeniu ciśnieniowym. Dzięki temu w podanej porcji znajduje się zdecydowanie mniej tłuszczu niż w kurczaku pieczonym tradycyjnie. Godne polecenia są też żeberka wieprzowe pieczone na węglowym grillu. Po upieczeniu kostki wysuwają się z nich same i są niemal tak doskonałe jak serwowane tam przepyszne hamburgery. 

Te codziennie rano przygotowuje ze świeżego mięsa prowadzący lokal Attila. Choć urodził się w Londynie, jest z pochodzenia Cypryjczykiem. Lokal prowadzi razem z żoną Justyną pochodzącą z Murowanej Gośliny a oboje są ogromnie sympatyczni i łatwo nawiązują kontakt z klientami. W Broasterze, można przez siedem dni w tygodniu nie tylko zjeść, ale i chwilę posiedzieć przy gorącej kawie lub zimnej coli. 

Ten lokal warto polecić, bo jest w nim czysto, smacznie i niedrogo a o to przecież chodzi. 

Podobne artykuły