Radni nie chcą już dokładać powiatowi

RYCZYWÓŁ. Podczas zeszłotygodniowej sesji rady gminy rozgorzała dyskusja, na temat przygotowanej uchwały, mocą której gmina miałaby ze swego budżetu przekazać 30 tysięczną dotację dla starostwa powiatowego w Obornikach z przeznaczeniem na zakup samochodu dla Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej. Samochód ma 24-metrowy wysięgnik z koszem, a jest potrzebny przy akcjach ratowniczych w budynkach wysokościowych na terenie powiatu. Wóz posiada również możliwość pracy, jako lekki dźwig, może również służyć przy wycince drzew przy drogach oraz podczas rozbiórki. Potrzebę zakupu samochodu argumentował komendant Wojciech Spychała. Wóz kosztuje 900 tys. zł., z czego powiatowa PSP z budżetu kraju otrzyma 700 tys. zł. Resztę trzeba jakoś pozyskać. I tak powiat zobowiązał się dołożyć 60 tys., gmina Oborniki wedle komendanta ma dołożyć 100 tys., gmina Rogoźno 60 tys., a dla gminy Ryczywół pozostałoby do dołożenia 30 tys. zł. 

Radny Grzegorz Tetzlaff nie krył oburzenia z takiego obrotu spraw. Był zdziwiony faktem, że gmina ma dołożyć pieniądze na inwestycję, która powinna leżeć w gestii powiatu. Przecież, jak wynikało ze słów radnego, te 30 tysięcy można by przeznaczyć na inne ważniejsze potrzeby gminy. W sukurs przyszedł mu radny Robert Zimny. Zauważył, że taki samochód nie jest w gminie Ryczywół w ogóle potrzebny, albowiem na jej terenie nie ma zbyt wielu wysokich budynków. Zgromadzonych zniechęcała do współpracy także ciągła i postępująca marginalizacja ich gminy w powiecie, o której władze przypominają sobie tylko wówczas, gdy szukają pieniędzy. Taką opinię można było usłyszeć w kuluarach sali sesyjnej. 

Ostatecznie po gorącej i burzliwej dyskusji podjęto większością głosów uchwałę o przekazaniu 30 tys. na nowy samochód dla PSP. 

Podobne artykuły