Europa da się lubić

OBORNIKI. Jak zapewne większość czytelników pamięta, rok 2008 został ustanowiony przez Radę Unii Europejskiej Międzynarodowym Rokiem Dialogu Międzykulturowego. Wiedzą o tym bez wątpienia nauczyciele i uczniowie zespołu szkół przy ulicy Obrzyckiej organizując w przedświątecznym tygodniu w ramach VI edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego "moja szkoła w Unii Europejskiej ogólnoszkolny projekt "Europa da się lubić". Motorem i koordynatorem projektu była Małgorzata Nowak wspomagana przez nauczyciela historii Arlettę Sobaszek i wspierana przez resztę grona nauczycielskiego. 

Rozmach przedsięwzięcia był ogromny, bo wzięła w nim udział cała szkoła. Odpowiednio wcześniej uczniowie opracowali dwa numery gazetki szkolnej o tematyce europejskiej i ją wydali. Przystąpił do tego zespół redakcyjny w składzie: Katarzyna Turostowska, Ewelina Bukowska, Agnieszka Banaszyk i Michalina Kaźmierowska – nauczyciel informatyki nadzorująca prawidłowość pracy. Prócz tego trwały panele dyskusyjne poszerzające i rozpowszechniające wiedzę na temat Unii Europejskiej i jej wielokulturowości.

Przeprowadzono też ogólnoszkolny konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, którego zwycięzcami zostali: laureatka I-szego miejsca Katarzyna Turostowska i zajmujący kolejne miejsca Mikołaj Szaban, Adrianna Grzechowiak, Michał Perski, Marta Czechowska i Ewelina Bukowska. W holu szkoły pojawiły się tablice zawierające informacje o wybranych państwach UE oraz stoiska eksponujące charakterystyczne przedmioty, postaci, rekwizyty czy symbole wybranego państwa. Wreszcie w wypełnionym w barwne postaci holu, w charakterystycznych dla danego kraju strojach rozpoczęły się prezentację. Można obejrzeć ich fragment na naszej stronie www.ooborniki.com.pl a było co oglądać. 

Wartkie tempo, trafna prezentacja i dobra konferansjerka to najważniejsze cechy imprezy. Na scenie pojawiały się pod hasłem „Europa da się lubić” kolejne kraje Unii a wszystkie dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Małgorzata Nowak nie tylko nadała, jako reżyser, programowi lekkości wyrazistości, ale wystąpiła w nim sama i to w niecodziennej roli nauczycielki tańca. Sala próbowała tańczyć za nią ogromnie modną Papaję, aby tanecznym krokiem przejść do ostatniej konkurencji, jaka był quiz tematyczny. Podczas tego spotkania, młodzież wraz z nauczycielami przedstawiła w różnorodnej formie różnice kulturowe, tradycje i obyczaje wybranych państw Unii Europejskiej. 

Podobne artykuły