Dzień z fotografią

POŁAJEWO. W poniedziałek 5 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Połajewie odbyło się otwarcie wystawy fotografii „Mój świat jest tam gdzie ja jestem” pod patronatem Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Wystawa przyjechała z Piły, a autorami zdjęć są młodzi ludzie skupieni wokół FOTO GRUPY TWÓRCZEJ działającej przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych EFFATA w Pile. 

Grupa działa bez stałego miejsca. Pracuje w różnych przestrzeniach, najczęściej ulicznych, czasem także w gościnnych progach różnych instytucji. Tym razem wystawa dotarła do Połajewa. Tworzy ją 50 fotografii powiększonych do rozmiaru 70×100 cm i przymocowanych do drewnianych płyt. 

Wystawa prezentuje się imponująco, zwłaszcza, że wszystkie zdjęcia wykonane są techniką tradycyjną, czyli przy użyciu aparatów analogowych w tonacji czarno-białej. Fotografie przedstawiają różne fragmenty realnego świata, w tym ludzi, miejsca, przyrodę, budynki i stanowią swoisty dokument współczesności z jej problemami i różnymi aspektami, czasem ukazanymi w intrygujący i kontrowersyjny sposób. 

Zdjęcia rozmieszczono w Połajewie w dwóch salach na piętrze budynku jedno obok drugiego w kilku grupach tematycznych: natura, kultura, historia, dziecko, kobieta. W dniu otwarcia wystawę obejrzało kilkadziesiąt osób. Od rana do wczesnego popołudnia na spotkania z fotografią przyszli do GOK-u gimnazjaliści. Zamiast lekcji sztuki pod opieką nauczycielki Barbary Kryger mogli wysłuchać wykładu na temat sztuki fotografowania i obejrzeć pokaz zdjęć przygotowany przez prezesa stowarzyszenia Effata i koordynatora projektu Artura Łazowego. 

W sumie przeprowadzono trzy tego typu spotkania z uczniami dwóch pierwszych i trzeciej klasy. Gimnazjalistów zainteresowała tematyka zaproponowana przez fotografika z Piły, albowiem kilkoro z nich przyszło na dodatkowe spotkanie o godz. 17.00, tym razem zorganizowane z myślą o starszych odbiorcach sztuki. Popołudniowa prelekcja i pokaz zgromadziły ok. 20 osób dorosłych, które oprócz pokazów fotografii dodatkowo obejrzeli wstrząsający dokument złożony ze zdjęć z komentarzem o skutkach katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. 

Po części oficjalnej spotkania prowadzonej przez Miłosławę Nowicką i Artura Łazowego uczestnicy przenieśli się do kawiarni GOK-u spełniającej w tym dniu rolę sali wystawienniczej, by przy kawie porozmawiać o wrażeniach z filmu. Impreza otwarcia wystawy trwała ok. dwóch godzin, a wydarzenie wpisać można w poczet ambitniejszych wyzwań podjętych przez połajewski GOK. 

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia GOK-u do 14 marca. Po tym terminie zdjęcia trafią do kolejnej instytucji regionu, by wpływać na myślenie i odczuwanie świata mieszkańców innej miejscowości.

Podobne artykuły