Można zaczynać Sosnową

KOWANÓWKO. W poniedziałek 3 marca rozstrzygnięto przetarg na budowę ulicy Sosnowej łączącej wsie Kowanówko i Rożnowo.  Wygrała go firma POL-DRÓG z Chodzieży, znana już w Kowanówku z budowy ulicy Tarninowej. Przystępując do przetargu chodziescy drogowcy nie kryli, że proponują szczególnie korzystne warunki, bowiem zależy im na tej inwestycji by kontynuować to, co już zaczęli. 

Tu warto na chwilę cofnąć się w czasie, by przypomnieć, że przetarg został przesunięty o około tydzień. Powodem była zmiana w projekcie. Początkowo planowano budowę chodnika wzdłuż tak zwanego osiedla kompozytorów, na wysokości Rożnowa. Gdy okazało się, że przebiegałby on po prywatnym gruncie, zmieniono projekt. Uniknięto w ten sposób procedury wykupu gruntu, przedłużającej czas realizacji i podnoszącej koszty. Zaplanowano w miejsce klasycznego chodnika, ciąg pieszo jezdny wzdłuż nowej drogi służący tak pieszym, jak i rowerzystom. 

Wykonawca w najbliższy piątek ma podpisać umowę na przejęcie inwestycji i nic już nie stoi na przeszkodzie, by ruszyły pierwsze prace. Ulica będzie utwardzona asfaltem i ułatwi prawie kilometrowy dojazd do osiedla „Floryda". By dojazd nie zamienił się czasem w tor wyścigowy, zaplanowano na jego długości aż trzy muldy spowalniające. 

Trwają przy tej okazji intensywne rozmowy z zarządcą drogi krajowej o przebudowie skrzyżowania szosy krajowej nr 11 z ulicami Sosnową i Cmentarną. Rozmowy dotyczą także budowy przedłużenia ścieżki pieszo rowerowej od ulicy Przyjaciół Dzieci do ulicy Sosnowej. Gmina przygotowała już dokumentację. Wykupiła także grunty należące do posesji leżących wzdłuż ulicy Obornickiej. Ma również zgodę od zarządcy Lasów Państwowych na wycinkę małego zagajnika przy Sosnowej w Kowa- nówku. Dyrekcja Dróg Krajowych będzie mogła przejąć teren pod budowę ścieżki oraz przebudowę skrzyżowania.

Podobne artykuły