VIII Spotkanie z muzyką

OBORNIKI. W środę, 20 lutego w Obornickim Ośrodku Kultury po raz ósmy odbyło się Spotkanie z muzyką, organizowane przez Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku.  Jest to impreza muzyczno – integracyjna, której głównym celem jest dostarczenie uczniom szkół specjalnych z województwa wielkopolskiego oraz pozostałych szkół z powiatu obornickiego wiadomości o muzyce, jej gatunkach, stylach i formach oraz wspólna zabawa. 

Corocznie imprezie towarzyszy jakaś myśl przewodnia. W tym roku była to muzyka sakralna i piosenka religijna. Taka tematyka stworzyła możliwość zestawienia spotkania z muzyką z pierwszym dniem rekolekcji wielkopostnych dla uczniów Zespołu Szkół w Kowanówku. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie  przygotowali dla zaproszonych gości ciekawy i bogaty program, podzielony na trzy części. 

Część oficjalną otwierał hymn szkoły, po którym dyrektor Ewa Szczecińska powitała gości. Następnie widzowie wysłuchali na stojąco Bogurodzicę. W trakcie śpiewu wniesiono trzy państwową, papieską i maryjną, symbolizujące znaczenie historyczne, narodowe i religijne owej pieśni. Gdy przebrzmiały jej ostatnie dźwięki, ksiądz Rafał Banaszak, proboszcz parafii p.w. św. Józefa w Obornikach, rozpoczął rekolekcje. 

Pierwszą cześć spotkania stanowiła audycja umuzykalniająca o wiele mówiącym tytule „Pięknie grajmy i śpiewajmy Panu” – pokazująca rozwój muzyki sakralnej od średniowiecza do czasów współczesnych. Autorki scenariusza Monika Bąkowska. Elżbieta Hanczarska-Ślachciak i Agnieszka Garstecka zaprosiły  na tę okoliczność wykonawców, którzy zaprezentowali publiczności przykłady muzyki  liturgicznej i religijnej. Młodzi odbiorcy muzyki w skupieniu wysłuchali wśród innych Chorału z Pasji według Św. Mateusza i nieśmiertelne Ave Maria J.S Bacha. Była też pieśń „Ave verum Corpus” autorstwa  W. A. Mozarta – w doskonałym wykonaniu Renaty Wrzeszcz,  nauczycielki Szkoły Podstawowej w Maniewie oraz Moniki Bąkowskiej. 

Antoni Rydz, organista z parafii farnej w Obornikach, przepięknie wykonał na organach popularną Toccatę i fugę d-moll J. S. Bacha. Uczennice Gimnazjum nr 1 w Obornikach Dorota Janusz i Patrycja Nochowicz zaprezentowały śpiewy liturgiczne oraz towarzyszyły ks. Zbigniewowi  Urnemu podczas wspólnego śpiewania z publicznością piosenek religijnych. Charakter tej części był dostojny i podniosły. Słuchano w ogromnym skupieniu z uwagą i zainteresowaniem. Gdy przyszła kolej na ulubioną pieśń Jana Pawła II, Barkę, liczna widownia śpiewała ją na stojąco a wykonawcy koncertu wtórowali. 

W drugiej części koncertu uczniowie zespołów szkół nr 104 i 112 w Poznaniu oraz w Kowanówku prezentowali swoje zdolności i umiejętności muzyczne. 

Wraz z opiekunami artystycznymi przygotowali specjalnie na tę okoliczność piosenki religijne i scenki muzyczno – taneczne. Za wspaniałe prezentacje artystyczne otrzymali z rąk Ewy Szczecińskiej dyplomy i podziękowania oraz nagrody ufundowane przez Hutę Szkła „Lucyna”, Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” oraz Ludowy Bank Spółdzielczy w Obornikach. 

Ostatnią częścią spotkania był koncert Scholi  Ad Gloriam działającej przy parafii Wszystkich Świętych w Chludowie, a prowadzonej przez Ewę Gramsch. Koncert wywołał ogromne wrażenie, tak jak i cała reszta wydarzenia muzycznego. Panie Monika Bakowska, Elżbieta Hanczarska – Ślachciak i Agnieszka Garstecka oraz ich podopieczni wykonali ogromną pracę, by poprzez muzykę i poetykę słowa dotrzeć do młodych osób, o nierzadko mniejszej niż normalna percepcji, w czasie wielkopostnego wyciszenia i zadumania. 

Zamysł udał się doskonale a podobne koncerty tworzą już pewnego rodzaju tradycję.

Podobne artykuły