Po raz ósmy zagrali w Połajewie

POŁAJEWO. Renesansowy tryptyk „Pokłon pasterzy” z warsztatu poznańskiego malarza Mateusza Kossiora z 1572 roku, który zdobi nawę boczną kościoła pw. św. Michała Archanioła w Połajewie stanowi jedno z najwybitniejszych dzieł w swojej klasie w Polsce. Jego dodatkowym walorem jest jeden fakt, mimo swej widocznej gołym okiem oczywistości, nie do końca akcentowany, a przydający temu obrazowi wyjątkowego splendoru. Mianowicie, jedne z głównych postaci, podkreślonych nawet w tytule dzieła, to pasterze. Niezwyczajni to pastuszkowie, bo… grający na dudach. 

Połajewski tryptyk przedstawia jedną z najstarszych w Polsce scen Bożego Narodzenia z pasterzami-dudziarzami. Dlatego też od ośmiu lat w Połajewie organizowane są spotkania kolędników – dudziarzy, którzy spotykają się pod renesansowym tryptykiem, by kolędować nowo narodzonemu Dzieciątku. 

W tym roku kolejna, ósma już próba ożywienia sceny Bożego Narodzenia z udziałem muzyków ludowych z Beskidu, Białorusi i Wielkopolski (w tym z powstałą kilka lat temu kapelą połajewską), także grających na dudach miała miejsce w ostatnią niedzielę, 20 stycznia. 

Od godziny 10.30, już na mszy świętej celebrowanej przez księdza biskupa Grzegorza Balcerka muzycy zagrali przy żłóbku. 

Przed mszą zaprezentowało się również Towarzystwo Śpiewu im. św. Cecylii z Połajewa pod batutą Bogdana Garsteckiego. Muzycy uświetnili niezwykle uroczystą Eucharystię, zaś po mszy dali krótki koncert, który wzbudził wielki entuzjazm obecnych i gromkie oklaski. Występy trwały w świątyni do godz. 12.30. 

Na drugą część imprezy dudziarze zaprosili mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie. Tu od godziny 14 miał miejsce koncert kapel dudziarskich, koźlarskich, górali i orkiestry dętej. 

Na scenie GOK-u w rytmie oklasków licznie przybyłej na imprezę widowni prezentowały się kolejno następujące zespoły: Zespół Dudarzy z Mińska na Białorusi, Kapela Góralska Torka z Cieszyna, Biskupiańska Kapela Dudziarzy z Domachowa i Okolic, Zespół Wiolinki z Kapelą Koźlarską z Nowego Kramska, Młodzieżowa Kapela Dudziarzy z Połajewa oraz Marian Wasielewski dudziarz-senior z Poznania. 

Na szczególną uwagą zasługiwały popisy wokalno-instrumentalne zespołu Kudmień z Mińska. Kapela przybyła do Połajewa w okrojonym składzie i z przygodami – tylko dwóch z pięciorga wykonawców dostało wizy do Polski. Choć zaledwie w duecie, młodzi muzycy wywarli ogromne wrażenie występem z pogranicza białoruskiej muzyki ludowej i starodawnych brzmień dawnego Księstwa Litewskiego. Duże zainteresowanie wzbudziło też instrumentarium zespołu, w tym dzwoneczki na butach jednego z wykonawców oraz przepiękne stroje z epoki. Jak zwykle z wielką werwą zagrali górale, przyśpiewkom i żartom sypanym jak z rękawa nie było tego popołudnia ku uciesze zgromadzonych końca. 

Show muzyczno-taneczny dali też Biskupianie. Mimo dojrzałego wieku panie radziły sobie w tańcu na parkiecie świetnie, a męskiej części zespołu dopisywał ludowy humor, czego wyraz dawali w licznych przypowiastkach i dowcipach. 

Na koncercie dudziarskim nie zabrakło popisów miejscowych artystów. W zgranym duecie zaśpiewali Dagmara Grabicka i Leszek Lewandowski, zagrała Orkiestra Dęta GOK-u w Połajewie, tańce ludowe zatańczyły dzieci z Przedszkola Publicznego, oddziałów w Młynkowie pod kierunkiem Mirosławy Urban i Krystyny Wilczek oraz w Boruszynie pod kierunkiem Moniki Moskwy. 

W programie znalazł się także występ grupy śpiewających dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Boruszynie, w skład której weszły: Angelika Mazur, Angelika Wassel, Marta Kulupa, Monika Piotrowska, Daria Albin, Daria Krawczyk. Dziewczęta są laureatkami drugiego miejsca powiatowego konkursu piosenki w Trzciance, a w niedzielę zaśpiewały „Przybieżeli do Betlejem”. 

W czasie koncertu ogłoszono też wyniki świątecznych konkursów plastycznych „Najpiękniejszy Święty Mikołaj” dla dzieci przedszkolnych oraz konkursu na projekt kartki świątecznej dla dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. 

Organizatorów, a i sponsorów podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku nie brakowało. Wśród wielu warto wymienić Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Starostwo Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Władze Gminy Połajewo, Parafię św. Michała Archanioła w Połajewie oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.

Koncert trwał trzy godziny, a na następne popisy zapraszamy do Połajewa już za rok.  

Podobne artykuły