Była kartka zamiast karetki w Rogoźnie

ROGOŹNO. Pod koniec starego roku Rogoźno obiegła wiadomość, że od stycznia mieszkańcy będą pozbawieni całodobowej opieki lekarskiej. Im więcej powtarzało je osób, tym robiło się groźniej. Twierdzono, że w pogotowiu nie będzie już karetki, a informacje, że będzie, ale prywatnej firmy spowodowała kolejna plotkę, iż za przyjazd pogotowia trzeba będzie płacić.

Zamieszanie wzięło się stąd, że dyrekcja ZOZ o godz. 7  w Nowy Rok zamknęła budynek pogotowia w Rogoźnie. Mieszkańcy, którzy od rana szukali pomocy, mogli przeczytać jedynie informację wywieszoną na drzwiach. Głosiła ona, że w godzinach od godz. 18 do godz. 8 pomoc lekarska i pielęgniarska udzielana będzie w Izbie Przyjęć obornickiego szpitala. 

W oficjalnym piśmie wysłanym tuż przed końcem roku do burmistrza Rogoźna dodano, że pomoc ta będzie udzielana „po wcześniejszym złożeniu oświadczenia”. Z kolei pielęgniarki pracujące w pogotowiu w Rogoźnie przeszły do szpitala w Obornikach. 

Budynek rogozińskiego pogotowia, który jest własnością gminy, stał pusty jednak tylko kilka godzin. Jeszcze w nowy rok zajęli go pracownicy firmy Obst-Technika Artur Obst z Parkowa. Firma ta wygrała przetarg w NFZ na świadczenie usług pogotowia. Informacja o tym dotarła do Urzędu Miejskiego w Rogoźnie jednak dopiero w Sylwestra.

Firma dysponuje dwoma karetkami podstawowymi oraz zespołem specjalistycznym i zabezpiecza ratownikiem medycznym oraz pielęgniarką gminę Rogoźno i Ryczywół. Zespól stacjonuje w budynku pogotowia w Rogoźnie, skąd będzie wyjeżdżał na wezwania. 

Dzięki staraniom właściciela, Artura Obsta i władz Rogoźna w budynku tym – tak jak dotychczas – do dyspozycji chorych mieszkańców będzie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który będzie będzie przyjmował w godzinach od godz. 18 do godz. 8 rano oraz przez całą dobę w niedziele i święta, a więc kiedy przychodnie lekarzy rodzinnych są zamknięte. W razie potrzeby firma ma do dyspozycji lekarza z drugą karetkę.

– Mamy samochód, który spełnia wymogi i standardy unijne. Karetka zespołu podstawowego ma pełne wyposażenie, a w najbliższych dniach doposażona będzie też karetka specjalistyczna, w której znajdzie się respirator i pompa infuzyjna – twierdzi Artur Obst. 

W wyjeździe karetki podstawowej, zakontraktowanej przez NFZ, będzie uczestniczyć zawsze dwóch ratowników medycznych lub pielęgniarka i kierowca. To standardy według których pracuje się już w większości krajów, a także w wielu miastach Polski. 

Ratownicy są przeszkoleni i dobrze przygotowani do pracy. Ponadto są to ludzie, którzy wiele lat przepracowali w ratownictwie medycznym, tak jak Paweł Nogalski, który „jeździł na pogotowiu” niemal 30 lat, a obecnie pracuje jako ratownik medyczny w firmie Obst.

Mieszkańcy Rogoźna muszą pamiętać, że nie wykręcają dotychczasowego numeru pogotowia, tylko numery 999 lub 112 i tam zgłaszają sprawę dyspozytorowi, który powiadamia zespół wyjazdowy. W razie konieczności, lecz nie w przypadku zagrożenia życia, w godzinach nocnych zadzwonić można po lekarza z pogotowia pod numer komórkowy 509 401 299. 

Wielu ludzi jeszcze nie wie, że w Rogoźnie stacjonuje karetka, wielu też z niedowierzaniem przychodzi pod budynek pogotowia aby sprawdzić wiarygodność tej informacji. Możemy uspokoić mieszkańców- jest karetka i lekarz a chorzy na pewno nie pozostaną bez pomocy. 

Podobne artykuły