Urodzaj na pomoc

POŁAJEWO. W przedświąteczny targowy wtorek dziewczęta z gimnazjum w Połajewie wyruszyły na ulice, sprzedawać zapałki. Akcję pod hasłem „Urodzaj na Dziewczynki z Zapałkami” zainicjowało przed kilkoma laty Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie. Wkrótce okoliczne ośrodki kultury podchwyciły pomysł i od tego czasu na ulicach miast i wiosek powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego w okresie przedświątecznym można spotkać młodzież sprzedającą zapałki. 

Pieniądze zebrane przez dziewczynki przeznaczane są na potrzeby najuboższej ludności. W tym roku w Połajewie sześć wolontariuszek, czyli Angelika Bartkowiak, Agata Kosicka, Marika Kuryga, Monika Mielcarek, Martyna Leśniewska i Marta Cofta na zlecenie GOK-u w Połajewie sprzedało kilkaset pudełek zapałek przypominając kupującym postać znaną z baśni Andersena. 

Dziewczęta uzbierały ponad 400 zł dobrowolnych datków, oferując zapałki głównie osobom kupującym na połajewskim targu. Na każdym pudełku naklejone było logo akcji namalowane dziecięcą rękę. Z pieniędzy zakupiono słodycze i artykuły szkolne dla dwadzieściorga dzieci z najuboższych rodzin Połajewa. 

Akcja dziewczynek z zapałkami to nie jedyna akcja pomocy oferowanej najuboższym na Święta w Połajewie. W adwencie w 14 sklepach miejscowości ustawione były kartony, do których klienci mogli wkładać artykuły spożywcze. Z zebranych produktów panie z „Caritas” parafii Połajewo robiły paczki dla potrzebujących rodzin. W okresie Bożego Narodzenia wiele osób potrzebuje wsparcia i często pomoc otrzymuje. Stała pomoc przekazywana jest w formie żywności z Unii Europejskiej, którą rozdziela biedniejszym mieszkańcom GOPS. 

Podobne artykuły