Akcja przed świętami

OBORNIKI. W miniony piątek w sali sesyjnej starostwa odbyła się piąta, ostatnia w tym roku akcja honorowego krwiodawstwa. Tradycyjnie chętnych nie zabrakło, pomimo obaw Urszuli Bak współorganizatora akcji, spowodowanych okresem przedświątecznym. 

Do punktu zgłosiło się 60 osób a każda oddała 450 ml krwi. W sumie zebrano więc około 27 litrów tego cennego leku, który niejednokrotnie ratuje ludzie życie. 

Dawcami mogą zostać osoby w wieku od 18- 65 lat. Aby oddać krew trzeba zgłosić się do punktu z dowodem osobistym. Wszyscy, zanim zasiądą na specjalnym fotelu, zostają szczegółowo przebadani przez lekarza. Można również bezpłatnie określić grupę krwi. RCKiK w Poznaniu wykonuje także podstawowe badanie krwi, a jeśli wyniki są nieprawidłowe, dawca jest o tym informowany. Podobne akcje krwiodawstwa są organizowane również w Rogoźnie i Ryczywole przez gminne kluby HDK. 

W skali roku na terenie powiatu zbierane jest ponad 300 litrów krwi. W Obornikach zorganizowano w tym roku pięć akcji, w Rogoźnie – cztery a w Ryczywole – dwie. W 2008 roku akcje honorowego krwiodawstwa zaplanowano w Obornikach na dni: 15 lutego,  16 maja, 8 sierpnia, 10 października i 19 grudnia. 

Podobne artykuły