Pomagają najuboższym

ROGOŹNO. W tym roku w ramach programu pomocy żywnościowej dla najuboższych mieszkańców Unii Europejskiej  (PAED) organizowanej w gminie Rogoźno przewidziano ponad 30 ton  różnych produktów spożywczych.

Organizatorami było pięć organizacji pozarządowych. Stowarzyszeniem wiodącym jest Inicjatywa dla Polski koło w Rogoźnie. Podobną akcję prowadzi na terenie gminy CARITAS, ale jej zasięgu nie znamy. Najwięcej w partii 30 ton będzie mleka, bo aż ponad 12 ton. Także dużo będzie makaronu i mąki – po 6 ton a do tego 4 tony kaszy, 3 tony cukru sera topionego i żółtego twardego ponad 800 kg. Dzięki pomocy firmy transportowej APA-TRANS z Rogoźna, która nieodpłatnie udostępniła Stowarzyszeniu IdP pojazd z kierowcą w czwartek dotarło wielkim TIR-em do Rogoźna ponad 20 ton różnych produktów żywościowych. Na 32 paletach było mleko a także kasza, makaron i żółty ser twardy.

W Pile załadowano to wszystko mechanicznie – w Rogoźnie w grę wchodził jedynie rozładunek ręczny. Najtrudniej jednak było wjechać ponad 17 metrów długim pojazdem na tyły ZS im. H.Cegielskiego gdzie towarzystwo ma swój magazyn. Całe 20 ton darów rozładowali Marlena Szafran i Edmund Kuźniak ze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Polski przy wsparciu dziewięciu pracowników z robót interwencyjnych. Nie pisalibyśmy o tym, gdyby nie fakt, że po raz pierwszy przy rozładunku pracowali beneficjenci darów, czyli innymi słowy – przedstawiciele grupy społecznej, do której są one w większości skierowane. To zdaniem prezesa Kuźnaka powinno być zawsze normą.

Zaraz na drugi dzień rozpoczęło się wydawanie darów. Pomagała w tym młodzież ze Szkoły Agrobiznesu. Kolejny raz całe 20 ton trzeba ręcznie przekazać ponad 2000 podopiecznym. Dary będą wydawane we wszystkie dni robocze w godzinach od 16 – 18 aż do całkowitego ich rozdania rodzinom najbardziej potrzebującym.

Wszystkich kwalifikujących się do tej pomocy organizatorzy proszą o cierpliwość. Edmund Kuźniak zapewnia, że darów wystarczy dla wszystkich. Dobrą wieścią jest to, że będzie jeszcze jeden podobny transport darów i to prawdopodobnie we wrześniu zaraz po wakacjach.

Na koniec komunikat. Zgodnie z intencją Unii Europejskiej są to „dary” i w związku z tym nie mogą być przeznaczone do sprzedaży. O ewentualnych przypadkach handlu nimi lub też w przypadku marnotrawstwa zarząd IdP i GOPS chciałyby o tym wiedzieć by w przyszłości osoby, które nie przestrzegają tych zasad wykreślić z listy obdarowanych.

Podobne artykuły