Hojni Holendrzy

GMINA OBORNIKI. W środę 11 kwietnia na terenie powiatu obornickiego przebywali goście z Emmen. Już od ośmiu lat Holendrzy pomagają potrzebującym z  naszego powiatu nie żałując przy tym swojego czasu ni pieniędzy. Pracują jako wolontariusze powstałej w 1981 roku  Fundacji Stichting " Help de Polen".

Idea humanitarnej  pomocy narodziła się jeszcze w czasie stanu wojennego w Polsce i trwa do dziś. Jest ona również wyrazem wdzięczności i pamięci  dla trudu żołnierzy polskich, w szczególności dla 1 Dywizji Pancernej dowodzonej  przez generała Stanisława Maczka, która wyzwoliła wiele miast  holenderskich, w tym również Emmen.

W środowe przedpołudnie przybył do Objezierza wielki samochód ciężarowy, z którego wyładowano na użytek szkoły kolejne stoły i krzesła. Przybyli Holendrzy  zwiedzili najpierw kościół Św. Bartłomieja podziwiając jego piękne historyczne i zadbane wnętrze. Następnie w towarzystwie Romana Ostrowskiego obejrzeli zabytkowy park i pałac, słuchając uważnie informacji o historii i współczesnym życiu szkoły.

Josef Giesen  powiedział – szkoda, że nie poznaliśmy Objezierza dwadzieścia  lat temu. Roman Ostrowski wręczył  Christine  Thibe i Menno Vos, koordynatorom pomocy dla Obornik, list  z podziekowaniem za dotychczasową pomoc dla szkoły  oraz  zaprosił do kolejnych wizyt.

Kolejnym miejscem pobytu Holendrów był Szpital Powiatowy w Obornikach, gdzie gości powitał czystą angielszczyzną dyrektor Stanisław Dobrzycki. Dziękując za  dotychczasową pomoc dyrektor szpitala podarowali Menno Vos  akwarelę przedstawiającą krajobraz Wielkopolski. W imieniu pielęgniarek Justyna Fąfera wręczyła mu własnoręczne utkane płótno z tulipanem, symbolem Holandii. Goście zwiedzili lecznicę, poznając jej liczne potrzeby.

W czasie zwiedzania Holendrzy naocznie zobaczyli, jak wiele wsparcia potrzebuje szpital w Obornikach

Trzecią obdarowaną placówką, która otrzymała przekazany przez Urząd Gminy w Emmen  sprzęt komputerowy, było Gimnazjum Nr 2. Dyrektor szkoły Aleksandra Mielech podziękowała za dary i za pamięć, oprowadziła po szkole i pokazując  wystawę o partnerskich kontaktach z Realschule Upplengen.

Mały spacer po Obornikach  był ukoronowaniem urozmaiconego programu.

Podobne artykuły