40 milionowa inwestycja w Rogoźnie

ROGOŹNO. Wszysto wskazuje na to, że wspaniała przyszłość czeka DENDRO, jeden z rogozińskich zakładów z branży meblowej a należący do firm ERGONOMICS VD Netherlands i BV FOEDOR. Jest to obecnie największe przedsiębiorstwo w Rogoźnie zatrudniające ponad 300 pracowników.

Warto też wiedzieć, że to z inicjatywy Mariana Grabińskiego, związanego od lat z firmą IKEA – doradcy zarządu IKEA HANIM S.A, rozpoczęły się jeszcze w 1990 roku negocjacje dotyczące lokalizacji fabryki mebli w Rogoźnie. Brał on w nich udział z ramienia IKEI i amerykańskiej firmy KLOTE INTERNATIONAL. Zakład zarejestrowano w sądzie 9 stycznia 1992 roku jako DENDRO POLAND LTD spółka z o.o. Razem ze Szwedem Berntem Lundgrenem był członkiem pierwszego Zarządu Spółki. W 1996 roku DENDRO odkupiło hale produkcyjne wraz z terenem od Pilskich Fabryk Mebli.

Dziś to już historia. Nadszedł jednak czas na nową odsłonę. Tu znów warto wspomnieć, pan Grabiński poznał w 1988 roku twórcę IKEA – Ingvara Kamprada, jednego z najbogatszych ludzi świata, z którym do dziś utrzymuje ożywione kontakty. W minionym tygodniu z Ingvarem Kampradem rozmawiał marszałek Wielkopolski Marek Woźniak. Spotkanie dotyczyło inwestycji koncernu w w naszym regionie.

Była też mowa o Rogoźnie. DENDRO czeka poważna rozbudowa. Tylko pierwszy etap rozbudowy fabryki pochłonie 40 milionów złotych. Po rozbudowie i modernizacji ma ruszyć tam produkcja pianki, stanowiącej wypełnienia materacy i samych materacy.

– Pierwsza produkcja ma opuścić DENDRO w lipcu przyszłego roku. Docelowo ma być ich 2 miliony rocznie. Wtedy zatrudnienie osiągnie około 600 – 800 osób – zapewniał Ingvar Kamprad.

Pomimo tych dobrych wieści, słychać też pewne obawy. Produkcja chemiczna, to wielkie zagrożenie dla środowiska. Jest też poważny problem logistyczny. Surowiec i owe dwa miliony materacy trzeba będzie jakoś przewieźć a rogozińskie drogi są, jakie są. Marszałek Woźniak twierdzi, że samorząd zrobi wszystko, by otoczyć inwestycję IKEI opieką. Zarząd Województwa Wielkopolskiego zdecydował o przyspieszeniu inwestycji drogowych w rejonie Rogoźna.

Jedną z owych inwestycji ma być zaplanowana na ten rok budowa obwodnicy Murowanej Gośliny, poprawiającej dojazd do Poznania i dalej do Swarzędza, gdzie powstać ma podobna fabryka. Może też nastąpić przyspieszenie w budowie obwodnicy północnej Poznania, choć w tej sprawie marszałek nie chciał się wypowiadać.

Nowa inwestycja dla Rogoźna, gdzie bezrobocie jest największe w powiecie, to dobry prognostyk na przyszłość.

Podobne artykuły