Polsko-miemieckie kontakty sportowców i emerytów

OBORNIKI. Od 16 do 19 lutego Oborniki gościły delegację z partnerskiego miasta Lüchow. Głównym celem wizyty Niemców była chęć nawiązania współpracy na płaszczyźnie sportowej, a także podjęcia kontaktów z przedstawicielem lokalnego Związku Emerytów i Rencistów.

Na spotkanie, które odbyło się w piątek 16 lutego w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Obornikach, przybyli Otto Schiewe – zastępca burmistrza miasta Lüchow i jednocześnie przedstawiciel Rady Okręgu (powiatu). Warto dodać, że gościł po raz kolejny z wizytą w naszym mieście, które traktuje jako swój drugi dom. W roku ubiegłym został on w ubiegłym roku odznaczony medalem „Zasłużony dla Ziemi Obornickiej". Towarzyszyli mu Helmut Kubitz – prezes Związku Sportowego SC Lüchow zrzeszającego ponad 200 członków. Eberhard Schmidt – były nauczyciel, który może pochwalić się wieloma osiągnięciami w dziedzinie sportu podczas swojej długiej pracy z młodzieżą.  Jest dobrym duchem związku – bardzo szanowanym przez wszystkich jego członków oraz Eckard Schwantes – emerytowany urzędnik pocztowy, obecnie prezes Związku Społecznego VDK oraz członek powiatu.

Spotkali się z nimi prócz Anny Rydzewskiej i jej zastępców przedstawiciele klubów i towarzystw sportowych. Był także Franciszek Matelski, by uzgodnić płaszczyznę współpracy emerytów i rencistów z powiatu Lüchow-Dannenberg i powiatu obornickiego. Pomysłów jest wiele. Pan Franciszek zaprosił gości do siedziby związku, by na własne ozy zobaczyli, jakim potencjałem dysponuje.

Przedstawiciele sportu najpierw chcieli poznać niemieckie realia sportu, bo dostosować do nich zakres współpracy i ewentualnej wymiany. Niemcy najliczniej uprawiają gimnastykę rekreacyjną a najchętniej grają w piłkę i pływają. Około 180 osób uprawia lekkoatletykę. Popularna jest też piłka ręczna, kometka i tenis stołowy. Nie mniej od nich koszykówka, judo i karate. Na pytanie Grzegorza Ciesiółki, jaka odmiana, nie potrafili jednak opowiedzieć. Eberhard Schmidt zauważył, ze poprzez sport nasze narody jeszcze bardziej się do siebie zbliżą. Andrzej Daszkiewicz zaproponował by goście wytypowali drużynę pływacką na wspólny obóz. Tomasz Kulczyk przypomniał, że Niemcy zagrali już dwa razy w Obornikach w1936 roku. Przegrali wówczas oba mecze i zaproponował, by w 80 rocznicę zagrać rewanż.

Propozycji było wiele i należy mieć nadzieję, że wiele z nich przerodzi się w czyn

Podobne artykuły